Jak čistit zahradní jezírko, aby bylo stále čisté?

Uzavřené biotopy, mezi které zahradní jezírka patří, mají minimální schopnost se samovolně čistit. Řasy snižují obsah škodlivin, zlepšují kvalitu vody a dodávají kyslík. Jsou potravou pro ryby, drobné živočichy a organismy. Pokud se ale přemnoží, je třeba se jich zbavit.

Filtrace a čištění

V případě přemnožení řas vám nepomůže ani filtrace. V zahradním jezírku se objevují zejména jednobuněčné mikroskopické řasy, které barví vodu dozelena až dohněda. Zápach může usmrtit i ryby v jezírku. Vláknité řasy tvoří zelené chomáče a kameny zarůstají. Ryby se nemohou volně pohybovat. Vláknité řasy se dají likvidovat mechanicky kartáčem a síťkou, kterými je vyberete z vody.

Co se děje, když se řasy přemnoží

  • spotřebovávají kyslík a ohrožují život ryb a ostatních živočichů
  • utlačují jiné vodní rostliny, které nemohou produkovat dostatek kyslíku
  • zamezují přístupu slunečních paprsků, které vodní rostliny potřebují k růstu
  • znemožňují rybám volný pohyb v jezírku
  • tlení řas ve vodě způsobuje nepříjemný zápach
  • kazí estetický vzhled jezírka

Přípravky

Pak použijte přípravek Na řasy kontakt, který uvolní do vody kyslík a zneškodní řasy, které během pár minut vyplavou na hladinu, odkud je seberete. Pak aplikujte sypký přípravek Systém, který zamezí jejich dalšímu růstu. Preventivně ho pak aplikujte jednou za měsíc. Za 2 až 5 dnů použijte bakteriální přípravek, který umístěte do filtrace nebo u přítoku, kde dochází k cirkulaci vody v jezírku.

Jak na mikroskopické řasy

Jakmile mikroskopické řasy zamoří zahradní jezírko, voda zezelená. Skimmer vám nepomůže. Zvolte vločkovač, například Vločka jezírko, který vyvločkuje nečistoty včetně jednobuněčných řas a sinic. Vzniklý kal vysajte jezírkovým vysavačem nebo ho nechte odplout filtrací. Přípravek odstraní z vody i fosfáty, které řasy milují. Pak použijte opět Sezona, aby se rozložily zbytky nečistot v jezírku. Na mikroskopickou řasu pomáhá i UV lampa a provzdušňovače vody. Podívejte se také na způsob zazimování jezírka.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *