Vyberte s námi ten správný plot pro vaši zahradu

Vaše zahrada je vaše království a proto si zaslouží oddělit od zbytku světa tím nejlepším způsobem. Dnes a denně řeší ploty. Potřebují soukromí a neví, zda vybrat plot živý, dřevěný… Je tolik možností!

947051 / Pixabay

My víme, jaké plusy a mínusy skýtají jednotlivé materiály, z nichž lze plot utvořit.

Živý plot

Na živém plotu je dobré, že je přirozený a zapadne do prostředí zahrady společně s dalšími stromky či květinami. Živý plot lze navíc tvarovat a esteticky dolaďovat dle vašich přání. Je vhodný jako ochrana před prachem, větrem či hlukem.

Mínusem živého plotu je, že trvá několik let, než je z něj opravdu mohutná ochrana vaší zahrady. Navíc od ostatních variant si žádá častou a pravidelnou údržbu, aby vám jednoduše „nepřerostl přes hlavu“.

Drátěný plot

Nejdostupnější, nejlevnější variantou je plot drátěný, který je typický a stále jej lidé často volí. Výhodou může být průhlednost a tedy i propustnost světla. Je rychle postavený, nepotřebuje přílišnou péči.

Nevhodný je tento plot však v případě, že potřebujete ochránit zahradu před zraky sousedů. Pro mnohé také nevypadá příliš esteticky a tak často volí nakonec kombinaci drátěného plotu spolu se živým.

Unsplash / Pixabay

Kovový plot

Kovový, také kovaný plot je nadčasový, elegantní způsob oplocení vašeho pozemku. Kvalitní kované ploty nepotřebují téměř žádnou údržbu. Skvěle uchrání před nezvanými hosty, stačí zvolit dostatečnou výšku, případně doplnit kované hroty na nejvrchnější část.

Nevýhodou může být vyšší pořizovací cena hned vedle faktu, že kované ploty neuchrání proti hluku a každý skrze něj lehce uvidí do vaší zahrady.

Dřevěný plot

Dřevo je taktéž velmi oblíbené jako volba materiálu pro vytvoření oplocení pozemku. Nabízí možnosti co se barev i stylu týče. Ani u dřevěných plotů není pořizovací cena příliš vysoká – pokud ovšem nevolíte exotické dřevo.

Bohužel je zde však velký problém s výdrží. O dřevo je potřeba náležitě pečovat, aby na něm nebyly vidět známky letních dešťů a vlhkých zim. Je potřeba dřevo chránit také proti plísním, mechu a hmyzu, které se ve dřevě usazují a tím ho ničí.

PublicDomainArchive / Pixabay

Kamenný, betonový, zděný plot

Populárními se začaly stávat jak zděné, betonové, tak kamenné ploty. Reliéfy betonu lze upravovat, natírat, kamenné ploty vypadá také velmi esteticky. Obě varianty skvěle splní účel – ochrání zahradu před zraky sousedů, nezvaných hostů, vymezí pozemek a dobře odbourají hluk rušné ulice.

Problém u kamenných plotů je ten, že jde o ocelové konstrukce vysypané kameny. Konstrukce však potřebuje antikorozní úpravu, jinak by se začala hroutit velmi brzy kvůli narušení struktury ocele. Při špatném sestavení konstrukce se tíhou kamenů navíc může deformovat.

Autor článku: Nikol Sotolářová

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *