Jak prostřít vánoční stůl pro štědrovečerní večeři?

Štědrovečerní večeře patří k nejkrásnějším v roce. Pokud přemýšlíte, jak jí dodat slavnostní vzhled a nazdobit si stůl, zkuste se inspirovat našimi tipy.

Určitě se porozhlédněte po vánočním ubrusu a prostírání, sáhněte po svátečním servisu a doplňte pěkné vánoční dekorace. Na stole by neměly chybět svícny a svíčky. Můžete zvolit větvičky jehličí, vánoční ozdoby i živé květiny. Dekorace můžete dát i do oken.

Bílá v barvě sněhu

Základem štědrovečerní tabule bude čistě bílé nádobí. Jednobarevný ubrus zjemní dekorace, doplní slavnostní nádech, a pokud chcete podtrhnout tradici, můžete zvolit krajkový ubrus. Zajímavým a elegantním detailem může být příbor převázaný bílou stužkou.

Můžete jej doplnit dvěma malými ozdůbkami a větvičkou. Na nožičku sklenky k přípitku dejte bílou kytku se stříbrnými třpytkami. Slavnostní stolování podtrhnou látkové ubrousky. Bílo stříbrná nebo bílo zlatá kombinace je velmi slavnostní a elegantní.

Zkuste kouzlo barev

Barevné skleničky a k nim sladěné svíčky dokážou proměnit obyčejně prostřený stůl v nadčasově slavnostní tabuli. Doprostřed stolu můžete dát i slavnostní běhoun. Zvolte dvě barvy, v jedné barvě ubrus, v druhé látkové prostírání, sklenky a svíčky.

Zvolte hladké nádobí a doplňte zajímavý detail, ať podtrhnete slavnostní atmosféru. Jako dekoraci můžete zvolit svícny, baňky ve skleněné váze nebo misce nebo živé květiny. Použít můžete i adventní věnec, nebo jej nahradit čtyřmi vysokými svíčkami.

Přírodní motivy

Na chalupu nebo do interiéru zařízeného v přírodním stylu můžete nechat vyniknout stůl s krásnou masivní deskou. Zapomeňte na ubrusy a krajku. Nechte vyniknout dokonalou krásu, a pokud chcete ubrus, zvolte třeba kanafas.

Na výzdobu použijte větvičky chvojí a stálezelených keřů, třeba buxus nebo břečťan. Doplňte šišky, oříšky a sušené plody nebo koření v podobě celé skořice a badyánu. Vánoční dekorace dejte do vázy a stejné ozdoby dejte do jednoduchého svícnu. Talíře zkuste ozdobit malým zeleným věnečkem nebo větvičkou ozdobenou v podobném duchu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *