Zahrada ve francouzském stylu

Pořídili jste si domeček se zahradou, koupili si samostatnou zahradu nebo jen chcete své staré zahradě vdechnout nový život? Hledáte styl, do kterého vaši zahradu zahalíte? Slyšeli jste již o klasickém francouzském stylu, který si oblíbili hlavně králové?

Kořeny francouzské zahrady paradoxně sahají do Itálie, nikoli do Francie. Ale není se čemu divit, Italové měli odjakživa velký cit pro umění, a tak se snažili přenést umění i do zahradnictví.

6152250553_e1c67a4518_o_small

Francouzská zahrada vznikla ve středověku a v sedmnáctém století se dostala do Francie. Francouzské zahrady objevil francouzský král Ludvík XIV. a rozhodl se prvky italské „francouzské zahrady“ přenést do pravých francouzských zahrad u královského dvora. Ludvík XIV. byl pro mnohé vladaře vzorem, a tak jeho styl brzy začali kopírovat další evropští panovníci.

Charakter francouzských zahrad

Navštívili jste někdy Versailles nebo jste aspoň někdy viděli fotky versailleských zahrad? Pokud jste versailleské zahrady viděli, tak znáte podobu nejslavnějších francouzských zahrad.

2675050642_94776697bc_o_small

Francouzské zahrady se snaží lehce poupravit nedokonalosti přírody. Přírodní prvky a její nedokonalosti jsou upravovány do symetrie a pravidelnosti. Mezi klasické prvky francouzské zahrady patří ornamentální prvky a monumentální prvek, který se stane dominantou zahrady (alej stromů, jezero či opakující se prvek). Neměla by chybět ani terasa či vyvýšenina, která by návštěvníkovi umožňovala sledovat celou zahradu z výše, abyste celou krásu dokonalé nedokonalosti francouzské zahrady měli jako na dlani. Zajímavými prvky francouzské zahrady jsou drobnosti, které jsou po zahradě rozmístěny v podobě pohozených drobností, konviček a podobných zahradních věcí. Důležitým prvkem je symetrie, hra světla a optické klamy.

Proměňte svoji zahradu ve francouzskou

Francouzské zahrady bývají prostorné a rozlehlé a tvoří efekt přírodního parku. Pokud máte malou zahradu, nebude efekt tak velký, to neznamená, že si ze své malé zahrádky nemůžete vytvořit zahradu francouzskou. Vymyslete si jeden hlavní dominantní prvek, např. jezírko nebo bazének. Zasázejte stromky, keře, květiny a bylinky. Barvy květin by se neměly být, vše by mělo působit přirozeně. Do zahrady aplikujte drobnosti, které vytvoří podobu zanedbanosti, například trakař, kovovou konvici.

9899264724_4f24133ded_o_small

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *