Skalka na zahradě jako hobby i ozdoba pozemku

Skalka představuje ideální způsob, jak vhodným způsobem využít opomenutý kousek zahrady, se kterým nemáte nic lepšího v plánu a zkrátka jej nechcete nechat jen tak bez povšimnutí. Dalším důvodem pro její založení je fakt, že se jedná nejen o zajímavý koníček, kterému podléhá stále více lidí, ale i příjemné oživení pozemku, které vám bude dělat radost a kolemjdoucí či sousedy donutí obdivovat tuhle nádheru.

Jak založit skalku

Možná i vy máte na své zahradě kousek místa – například u plotu nebo někde v koutě – jehož prázdnota vás nepříjemně bije do očí a stále častěji nutí zamyslet se nad otázkou, jak tento prostor originálně využít. Patříte-li mezi nadšené zahrádkáře a dáváte si s péčí o vaší zahradu záležet, pak je založení skalky tím pravým ořechovým právě pro vás. Jak na to? To se dozvíte v dnešním článku!

Jak postupovat při založení skalky?

Založení skalky není otázkou jednoho dne nebo úkolem na několik hodin. Chce to důkladně se zamyslet nad řadou věcí, naplánovat jednotlivé kroky a postupně se pustit do jejich realizace tak, aby výsledný efekt působil dokonale. My vás procesem založení skalky prostřednictvím následujících řádků provedeme. Uvidíte, že s námi to bude hračka.

Krok první: výběr místa

V první řadě je důležité zamyslet se nad výběrem místa a velikosti. Velikost skalky odvíjejte nejen podle prostoru, ale rovněž i podle vašich časových možností – čím větší skalku budete mít, tím více s ní bude práce a tím více času jí budete muset věnovat. Doporučujeme situovat skalku směrem na východní či jižní stranu, což ale neznamená, že pokud máte místo na opačných světových stranách, nemůžete si zde skalku zařídit.

Krok druhý: příprava půdy

Dávno neplatí, že je při zařizování skalky nutné přistoupit k drenáži. V současné době se nevyskytuje tolik dešťových srážek a rostliny na skalce jednoduše potřebují dostatek vláhy. Jestliže je na vaší zahradě půda spíše těžší, pak jí doporučujeme provzdušnit pomocí písku nebo jemnou sutí z lomu.

Krok třetí: rostlinky

Dojde-li na výběr rostlin, vybírejte si jen zdravé kousky, které je možné sehnat jak ve školkách, tak i zahradních centrech. Dejte si pozor, aby rostliny měly kořenové baly. Při výběru rostlin je potřeba zvážit i umístění vaší skalky, neboť každé rostlině se daří jinde. Zatímco pro alpinky by byla jižní strana doslova utrpením, netřeskům, sukulentům nebo jihoafrickým delospermám se zde bude dařit výborně.

Jak založit skalku

Rostliny vhodné pro skalku:

 • lomikámen
 • pochybek plazivý
 • rozrazil
 • tařice horská
 • prvosenka
 • dymnivka žlutá
 • dřípatka horská
 • zběhovec výběžkatý
 • kostřava
 • opuncie
 • karafiát skalkový

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *