Čím obložit umakartové jádro

Přemýšlíte, zda se dají něčím obložit umakartové stěny koupelny v paneláku? Koupelna se vždy nemusí hned bourat a vyzdít. Podívejte se na rady, jak malou panelákovou koupelnu vylepšit i bez bourání. 

Umakartové jádro nemusíte rovnou bourat, i když už moc nevyhovuje dnešním podmínkám. I když umakart vystřídaly mnohem modernější materiály, pokud se ale vůbec nechcete pouštět do velkých projektů, nemusíte se jej vůbec bouráním zbavovat.

Tip: JAKÁ JE SPRÁVNÁ VÝŠKA KUCHYŇSKÉ LINKY

Jak na umakart

Chcete-li nechat koupelnu ve stávající pozici, protože v paneláku toho stejně moc nevymyslíte, a nechcete měnit celkové dispozice bytu, můžete nechat jádro jen obložit. Stavební práce netrvají tak dlouho, nebudete mít z bytu staveniště a nepořádek. Navíc lze také ponechat i původní rozvody vody i elektroinstalace. Další výhodou je, že si nezmenšíte prostor, což s cihlami uděláte stoprocentně.

Umakartové jádro v novém kabátě vhodných obkladů

I umakartové jádro má své výhody. U výměny jádra jde o rozšíření koupelny nebo spojení s WC, což také není zrovna ideální. Existuje hned několik jiných možností. Pokud nechcete řešit bytové dispozice, jádro bourat nemusíte. Oblíbenou variantou je nalepit obklady na umakart. Seženete speciální lepidlo, které sedne na obklady i umakart. Nestojí mnoho a opravdu drží.

Umakartové jádro a obložení sádrokartonem

Dalším velmi snadným řešením je obložení koupelny sádrokartonem a následné vybetonování podlahy. Sádrokarton je nutné ke stěnám přišroubovat a pak se na něj lepí obklady stejně jako v předchozím případě na umakart. Sádrokartonové desky volte ty kvalitnější.

Panely s designem obkladů

Vyzkoušet můžete i panely, které na první pohled od obkladů nerozeznáte. Výhodou je především fakt, že celý panel lze v případě potřeby vyměnit nebo opravit inženýrské sítě, skryté za jednotlivými panely. Nové stěny však budou silnější než ty předchozí. Mnohdy je nutné vyměnit i futra a dveře. To už je zase rozsáhlejší rekonstrukce.

Tip: Kvalitní dveře a futra od českého výrobce

Malování, lakování a samolepicí folie

Snadným řešením je také umakartové jádro vymalovat a nalakovat. Zde se vám určitě zalíbí zejména nízké náklady. Před nátěrem je důležité jádro omýt a natřít omyvatelnou barvou. Snadným a levným řešením je oblepit koupelnu samolepicí folií, která je omyvatelná a k podkladu dobře přilne. Pak se kvůli vodě a vlhkosti nebude odchlipovat.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *