Proč (ne)stavět dům ze dřeva?

O dřevodomech se v posledních letech mluví čím dál častěji. Ale i když jejich obliba v Česku roste, pravdou je, že se jich každoročně postaví jen minimum. Lidé stále dávají ve velkém přednost klasickým zděným domům. Například v roce 2018 se postavilo 11 900 zděných domů a jenom 2 159 dřevostaveb. Mezi lety 2009 a 2018 obliba dřevostaveb sice vzrostla, ale lidé jsou stále více zvyklí na cihly a beton. Pokud i vy přemýšlíte, pro který typ materiálu se rozhodnout, sesbírali jsme pro vás několik postřehů.  

Rychlé řešení

Velkou výhodou dřevostaveb je jejich rychlost dokončení. Pokud zrovna nebudete trvat na tom, že si dům postavíte svépomocí, ve dřevostavbě můžete bydlet už za pár měsíců. Nesmíte ale zapomenout na základovou desku, která musí nějakou dobu schnout, stejně jako u zděného domu. Jinak ale nemusíte během stavby čekat na zaschnutí malty či betonu. Pokud si vyberete stavbu z dřevěných panelů, je stavba ještě rychlejší.

Pokud si vyberete svůj vysněný domov mezi hotovými projekty domů, celý proces se ještě zkrátí. Stačí si už pak jen nechat vypracovat projekt osazení domu na pozemek, projekty přípojek a sehnat všechna potřebná povolení.

Pokud se rozhodnete řešit projekt a architektem, je možné, že se celý proces prodlouží a vy si budete muset na dřevodům počkat. Samotná stavba ze dřeva pak ale celý proces urychlí. Kromě toho také získáte originální dům, který bude vyhovovat všem vašim potřebám a bude navrhnutý přesně na daný pozemek.

Nižší cena? Ne vždy

Co se týče ceny, řada lidí má pocit, že dřevodům je levnější než zděná stavba. Ne vždy tomu tak ale je. U dřevostavby zase vznikají jiné náklady jako kvalitní izolace, dobré chlazení a další. V dlouhodobém horizontu ale ušetříte za vytápění.

Při dobrém výběru můžete bydlet v dřevodomě už za pár měsíců

Výhodou také je, že v rámci holostavby u dřevostaveb už máte v ceně třeba i okna nebo elektrické a jiné rozvody, které jsou vlastně součástí dřevěných stěn. U zděné stavby jsou holou stavbou opravdu jen zdi. Veškeré další profese, jako jsou elektrikáři, vodaři, topenáři a další musí teprve přijít a budou vás stát další peníze. Stavbu zděného domu může prodražit i nákladná doprava těžkého materiálu, což v případě dřevodomu takový problém není. 

Kvalita je velmi důležitá

U dřevodomu je ale velmi důležité, aby vám stavbu dodávala opravdu kvalitní firma. Protože dřevodům je náchylný na jakékoliv drobné chyby a nedostatky. Přesnost provedení je extrémně důležitá. Kvalitnější firma a provedení ovšem opět znamená větší náklady.

Je dobré si také uvědomit, že dřevodům je méně odolný vůči různým přírodním katastrofám a případným požárům. Pokud budete mít v domě krb, určitě myslete na kvalitní provedení a dobrou izolaci krbu a komína. Už se lidé setkali s tím, že museli nedostatečnou izolaci po čase předělávat.

Variabilní interiér je velké plus

Vlastníci dřevostaveb si pochvalují snadné předělávání interiéru. Pevný je totiž jenom obvod domu. Všechny vnitřní stěny jsou ze sádrokartonu a tak je snadno zbouráte a postavíte zase jinde. Můžete tak prostor libovolně přizpůsobovat rozrůstající se rodině.

Vnitřní příčky je možné libovolně měnit.

Problémem tohoto řešení ale je, že v domě se jen těžko izoluje hluk. Díky sádrokartonovým příčkám a lehkým dřevěným stropům se dětské nožky rozléhají po celém domě. Při velkém větru zas může stavba vydávat strašidelné zvuky. Ale i v tomto případě jde o zvyk a někomu to dokonce připadá romantické. Je možné postavit i dřevostavby, která bude mít velmi dobré akustické vlastnosti. Speciální akustické panely jsou však relativně drahou záležitostí.

Energeticky nenáročný

Dřevo je materiál, který nejenže působí dobře na psychiku a zdraví člověka, ale také má skvělé tepelné vlastnosti. V dřevodomě tak určitě ušetříte za topení. Jen co vyjde na jaře sluníčko, topení snížíte na minimum nebo ho rovnou vypnete. Podlaha bude díky dřevu neustále příjemná na chození naboso. Dům se také rychle vytopí. To může být u většího zděného domu docela problém, někdy to trvá i celý den, než pocítíte, že jste zatopili.

Dřevo působí dobře i na psychiku a zdraví obyvatel domu.

Problémem ale může být teplé léto v kombinaci s orientací dřevodomu na jih. Dřevo dokáže až příliš vstřebat teplo, a proto už při plánování projektu domu myslete na kvalitní chlazení, externí žaluzie nebo jiné exteriérové stínění, případně i na přírodní stínění v podobě vzrostlých stromů. 

Ekologie na prvním místě

Zatímco ze zděného domu bude jednoho dne velká hromada stavebního odpadu, který se jen těžko recykluje, stavební odpad z dřevěného domu se snadno spálí, případně se dřevěný odpad použije na něco jiného.

Jak jste se rozhodli vy?

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *