Co je to pultová střecha?

Pultové střechy mají pěkný design, proto se používají hlavně u moderních novostaveb a jsou ideálním střešním řešením u pasivních rodinných domů. Vynikají také svou jednoduchostí i nenáročností na materiál. Na rozdíl od plochých střech mají sklon jen 15 až 45 stupňů, a to jen na jednu stranu, kudy odvádí dešťovou vodu.

Výhody pultové střechy

  • nejméně nákladný typ střechy
  • výstavba je poměrně snadná a rychlá
  • snížení nákladů na vytápění
  • velmi nízký únik tepla
  • delší životnost
  • relativní bezúdržbovost

Nevýhody pultové střechy

  • nemá podkroví
  • nutnost použít pouze určitý typ střešní krytiny kvůli mírnému sklonu střechy

Kam se hodí pultová střecha

Pultové střechy se nejčastěji používají u moderních novostaveb a pasivních či nízkoenergetických rodinných domů, ale dají se bez omezení použít prakticky kdekoliv. Pultová střecha se hodí i na garáže, pergoly a jednoduché přístřešky.

Pultová střecha šetří výdaje za topení

Tvar střechy významně ovlivňuje provozní náklady. Výběr střechy proto není radno podceňovat. Pultová střecha vám pomůže ušetřit za energii obzvláště v případě, pokud je její plocha postavená do návětrné strany a okna domu směřují do nížin. Z této dispozice vyplývají i mnohé další energetické výhody.

Realizace pultové střechy

Výstavba pultové střechy patří k těm nejjednodušším a můžete ji zvládnout i svépomocí. Pultová střecha se skládá pouze z jedné střešní roviny s hřebenem, proto na její provedení potřebujete jen běžně dostupné materiály.

Zvolte sklon i stranu střechy

Pokud jste se rozhodli pro pultovou střechu, potřebujete k tomu nejprve rozhodnout o míře jejího sklonu a zvolit stranu, kam bude po největší část dne svítit slunce. Pak si nechte vypracovat návrh. Pro větší energetické úspory zateplete střechu kvalitní střešní krytinou.

Vhodné střešní krytiny na pultové střechy

Na výstavbu pultové střechy se užívají povlakové krytiny, což jsou asfaltové pásy nebo fólie, nebo skládané střešní krytiny, což jsou střešní tašky nebo plech. Pro nízké pultové střechy jsou vhodné povlakové krytiny, anebo plechové krytiny. Plechy věrně imitující taškové krytiny se hodí na pultovou střechu se sklonem od 15 stupňů. Z nich jsou nejlepší hliníkové a kvalitnější zinkové, případně měděné či titan-zinkové krytiny, které se mohou navíc pochlubit i mnohem delší životností.

Pozor na keramické tašky a betonové krytiny

Keramické tašky a betonové krytiny nejsou zrovna na pultovou střechu s nízkým sklonem ty nejoptimálnější a nedoporučují se. Pokud se pro ně i přesto rozhodnete, musíte je podložit pojistnou hydroizolací a pokládat je na plnoplošné bednění.

Proč zvolit pultovou střechu

Pultová střecha kombinuje výhody sedlové a ploché střechy, eliminuje šikmé prostory v podkroví a díky svému sklonu zajišťuje dostatečný odvod vody mimo střešní oblast. Sklon pultových střech se odvíjí od konkrétního návrhu s důrazem kladeným zejména na proporce, světové strany a klimatické vlastnosti dané lokality.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *