Police z palet: Podrobný návod krok za krokem

Svůj interiér si můžete zpestřit originálním vybavením v podobě nábytku z palet. Police zvládnete vyrobit sami. Pak se můžete pustit do složitějších kusů nábytku.

Z dřevěné konstrukce z palet si vyrobíte i zahradní nábytek, houpačky na zahradu, květinové záhony, pohovky, lavičky, stoly či konferenční stolek z palet. Pokud použijete vhodnou impregnaci, můžete si vyrobit květináč i zahradní plot z palet.

Jak si vyrobit z palet regál a skříňky s policemi

I velikost palet se může trochu lišit, takže si je raději přeměřte a díly řežte pilou. Nejdříve z palety odstraňte hřebíky pomocí kleští a demontujte její střední prvky. Spodní část police si vyrobíte právě z nich. Tyto kousky připevněte do spodní části regálu z palet jako police pomocí hřebíků či šroubů a vytvořte z nich spodní část police. Poznačte si, jak daleko dáte od sebe v regálu z palet jednotlivé desky na police z palet. Podle pravítka či metru nakreslete čáry podél obrysu.

Jak ošetřit dřevěné police

Dřevo je třeba ošetřit. Pomocí brusky odstraníte veškeré drsnosti a otřepy z povrchu. Pak povrch police z palet ošetřete impregnací nebo mořidlem pro prodloužení životnosti polic. Naneste na ně lak nebo barvu, která ladí s vaším interiérem. Nechte police pár dní schnout a zavěste je na zeď pomocí hmoždinek. Pod takovou poličku si můžete vyrobit třeba i velmi oblíbenou postel z palet.

Na co si dát pozor

Police můžete přemalovat i světlou nebo pastelovou barvou. Použijte k tomu akrylové barvy. Vodou ředitelné barvy obsahují vodní bázi, která by mohla dřevo poškodit. Police můžete také ponechat nelakované a zachovat původní vzhled dřeva. Zde počítejte s vyšší údržbou. Pro ochranu dřevěných polic před plísní a houbami natřete police základním nátěrem odpuzujícím vlhkost. Polička z palet bude mít prodlouženou životnost o dalších pár let.

Výroba policové skříňky

Praktickou poličku využijete v předsíni, pokoji, kuchyni i koupelně. Na police můžete ukládat knížky, časopisy, kosmetiku, nádobí i dekorační předměty. Můžete do nich vložit i různé pletené nebo plastové košíky a boxy na drobnosti. Originální paletový nábytek můžete v průběhu užívání různě přetvářet a měnit, podle aktuální potřeby a nálady. Vezměte si 2 dřevěné palety, překližku na 3 police a vhodné barvy.

Jak na výrobu skříňky s policemi

Připravte si 2 palety o rozměru 80 x 60 cm. Z jedné palety nejprve odstraňte prkna a nechte jen po obvodu a uprostřed palety. Pak je do hladka obruste. Naměřte si potřebné rozměry polic z překližky a uřízněte si je. Pak řez řádně zbruste. Palety i desky natřete barvou a lazurou. Nátěr proveďte celkem 2x a mezi jednotlivými nátěry a na závěr palety i desky pokaždé přebruste jemným smirkovým papírem. Palety nakonec k sobě spojte pomocí přišroubování polic z překližky.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *