Podlahové palubky

Podlahové palubky jsou k dispozici v mnoha různých typech. Vybírat si můžete z různých materiálů, povrchových úprav i rozměrů. K dostání jsou obkladové i podlahové palubky s všestranným využitím. 

Při výběru správného materiálu je velmi důležité zvážit následné využití palubek. Do interiéru je můžete použít jako podlahovou krytinu, ale i jako kuchyňské pracovní desky nebo obklady stěn. V exteriéru velmi dobře poslouží při stavbě altánů, dřevěných chatek, přístřešků i fasád. Využití podlahových palubek je opravdu různorodé. Mezi oblíbené druhy palubek patří následující druhy.

Typy podlahových palubek

  • obkladové palubky
  • podlahové palubky
  • dřevěné palubky
  • smrkové palubky
  • modřínové palubky
  • dubové palubky

Obkladové nebo podlahové

Obkladové palubky jsou o něco užší a jsou vhodné na obkládání stěn a stropů. Jejich tloušťka nemusí být příliš široká. Podlahové palubky jsou naopak o něco širší, protože musí splňovat vysoké nároky na jejich zatížení. Jak je zřejmé už z jejich názvu, využívají se jako podlahový materiál a lze je použít prakticky kamkoliv. Horní, tedy lícová strana palubky je hoblovaná a zbroušená. Pro stropní a půdní podlahy jsou palubky oboustranné. Z jedné strany mají podobu podlahového profilu, z druhé klasického profilu. Vzhledem k širokému využití palubek je pro každý účel vhodný vždy jiný materiál.

Jak vybrat správný materiál podlahové krytiny

Pokud chcete univerzální palubky, vsaďte na ty ze smrkového dřeva. Hodí se pro obložení stěn, stropů či podlah v interiéru, ale i jako obklad do exteriéru na zahradu. Využívají se v neutrální barvě i v barevně upravených odstínech. Modřínové palubky mají vyšší odolnost a dlouhou životnost. Hodí se hlavně jako obklad do exteriéru pro obložení fasád a teras. Dubové palubky jsou vhodné na podlahu. Mají dlouhou životnost, jsou tvrdé a vysoce odolné. Použít se dají i pro obložení fasád.

Palubky se snadno pokládají i renovují

Pokládání palubkové podlahy není složité. Velmi snadná je i její údržba. Pokud se vám za čas palubková podlaha poškrábe a budou na ní hlubší rýhy, je velmi snadné tuto masivní podlahu celoplošně přebrousit, znovu přelakovat nebo napustit olejem. Palubka pak znovu vypadá jako nová.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *