Nechte svoje okna rozkvést

Kdo by netoužil po jaru, po květinách a živých barvách, které prozáří nejen vaše zahrady a domovy, ale také vaše tváře. Někdy je však čekání na kvetoucí sad velmi zdlouhavé. Pokud stejně jako my nechcete čekat, můžete si krásné květiny přepěstovat na okně a už teď si ozdobit váš exteriér barvami a květy.

window-449603_1280

Na jaře lidé vysazují muškáty, begonie, gazánie či petúnie. Těší se pohledem na jejich barevné květy a také jejich vůní. Někdy se však jaro zpozdí a napadne sníh. Co v takovou chvíli dělat? Naštěstí máte báječné řešení, a to předsázet si květiny do truhlíků a pěstovat je na oknech.

Vyzkoušejte semínka

Co člověku udělá větší radost, než si kytičku vypěstovat od malinkého nepatrného semínka až v kvetoucí královnu, a proto vám doporučujeme, abyste si koupili semínka namísto řízků. A navíc ze semínka si můžete vypěstovat naprosto zdravou rostlinku. Řízky však mohou být napadeny plísní či houbovou chorobou.

window-611629_1280

Semínka F1

Hlavně si vybírejte semínka F1. Ne, není řeč o závodění a o formulích, ale o hybridních odrůdách, které jsou první generací potomků, kteří vzešli zkřížením základních odrůd. Ze semínek F1 si totiž vypěstujete zdravé rostlinky.

Důležité kroky

Důležitý je také výběr substrátu, který by měl mít nízký obsah živin. Na druhu stranu by měl obsahovat více rašeliny. Dejte si pozor, aby substrát neobsahoval zárodky plísní. Těm se vyhnete, pokud substrát propaříte (substrát v látkovém sáčku uložíte na 20 minut do trouby o 90 stupních).

idyll-195617_1280

Klíčení

Semínka si prvně nechte vyklíčit doma. Potřebují totiž teplotu 20 až 24 stupňů. Jakmile vám vyroste kytička, můžete jí ozdobit okno z vnější části domu.

Důležitá teplota

Úspěch nebo neúspěch výsevu záleží nejen na čistotě, ale i na teplotě. Semena vyžadují teplotu od 20 do 24 °C. Většinou vyklíčí za jeden až dva týdny. Vzešlé rostlinky je nutné pikýrovat (přepíchat) na větší rozestupy do výživnějšího substrátu.

 

 

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *