Moderní závěsy

Atmosféru vašeho domova vytváří dekorativní prvky, které vdechnou vašemu domovu kouzlo a život. Například závěsy mohou dodat vašemu domu slavnostní či rustikální atmosféru. Záleží na délce, řasení, hustotě, barvě i vzoru. Závěsy, stejně tak jako další dekorační prvky, ovlivní celkový design interiéru.

Vybírat záclony není složité. Záclony by měly být průsvitné a pokoj by přes ně měl dýchat. V módě je například krémová, béžová a smetanová. Ti odvážnější mohou vybrat záclony pastelové, ale světlejších odstínů, tak aby přes ně bylo vidět. Záclony mohou mít i drobné vzory, například puntíky, květiny či geometrické tvary. Dejte však pozor, aby závěsy ladily se zbytkem interiéru.

4843501956_06876a9a29_o_small

Jak vybrat závěsy?

Výběr závěsů je však složitější. Závěsy se vyrábějí z mnoha druhů materiálů, mnohých barev a vzorů. Závěsy by měly ladit s interiérem. Při jejich výběru byste se měli zaměřit na atmosféru, kterou jimi chcete vyvolat.

Materiály závěsů

Závěsy se vyrábí z různých materiálů, například hedvábí, lnu či klasické bavlny. O záclony byste se měli starat podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny. Údržba není snadná. Nejen, že musíte dbát na pravidelné praní, ale i čištění. Musíte dodržet vhodnou teplotu i prací prášek, neboť špatné praní může poškodit vlákna, která se stanou náchylnějšími a křehčími.

Nenáročným, ale nejčastější materiálem jsou polyester a směsové tkaniny, které se dají snadno prát, lehce je vyperete v pračce a nemusíte je žehlit.

Moderním materiálem je průsvitná organza. Můžete vybírat mezi organzou hladkou, vzorovanou či třpytivou.

Sunlight through Window

Barvy a vzorky

Interiér doladí barvy a vzory. Oboje volte, tak aby závěsy ladily s výmalbou nebo dalšími dekorativními prvky. Nejčastějšími vzory jsou proužky, puntíky a kytky či geometrické vzory. Zvolíte-li dekor závěsů, nebojte se a aplikujte ho na další textilie v místnosti.

Délka závěsů

Délky závěsů vše uzavře a zakonzervuje celkový design. Například velká francouzská okna či místnosti s vysokými stropy žádají záclony řasené s délkou až na zem. Překáží-li pod oknem radiátor, volte závěsy končící nad radiátorem. K malým oknům sedí vzdušné závěsy, které nebudou bránit v průchodu světla, naopak prostor opticky prosvětlí.

2581300985_7b066666c3_o_small

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *