ledsviti_cz_LED_reflektory

LED reflektory jsou moderní a úspornější náhradou klasických halogenů

Halogenové reflektory a žárovky jsou definitivně na ústupu. Přichází nová generace LED reflektorů, které jsou sice papírově méně výkonné, ale spolehlivě osvětlí stejnou plochu. Představte si, že pracovní výkonný LED reflektor 250 W nahradí klasický halogen o výkonu 1 250 W – to je obrovský nepoměr. Přitom jsou LED reflektory až 10krát úspornější než zastaralé halogeny.

Halogenové žárovky zakázala kvůli své energetické náročnosti už Evropská unie roku 2009 v rámci takzvaného ekodesignu. Ten má za cíl snížit spotřebuje energie a s tím i spojené emise.

Postupná výměna halogenů

Neznamená to ale, že musíte ihned upustit od halogenových žárovek. Jen se už nevyrábějí, nicméně doprodávají se. Každopádně my vám radíme, abyste je už nekupovali. A pokud je máte doma, raději je rovnou vyměňte za LED osvětlení. Například v průmyslu velmi oblíbené LED reflektory 100 W jsou vysoce výkonné, a přitom spotřebují jen zlomek energie. Patří totiž do úsporné energetické třídy A+. Například LED reflektor 100 W spolehlivě nahradí 500–800 W halogen.
Tím hlavním argumentem, proč se zakázaly halogeny, je samozřejmě úspora. Odhaduje se, že nahrazením klasických halogenů moderním LED osvětlením se podaří uspořit ročně asi 90 TW, to je jako roční spotřeba Portugalska. Zároveň se ušetří přes 15 milionů tun emisí oxidu uhličitého do roku 2025. Ušetřete planetu a zároveň i svou peněženku, protože LED reflektory znamenají revoluci v osvětlení.

Vyzkoušejte venkovní osvětlení domu a zahrady pomocí LED reflektoru 30 W, třeba také s čidlem pohybu. Skvělé jako osvětlení příjezdové cesty nebo vchodových dveří. LED reflektor 30 W je alternativou 150–250 W halogenovému reflektoru.

Moderní LED reflektor 

Podíl halogenových žárovek v domácnosti byl poměrně malý a dnes je až zanedbatelný. Nicméně ve stavebnictví, v průmyslu, ale i jako osvětlení domu a podobně, se stále často využívají velké halogenové lampy. A právě ty mají obrovskou spotřebu, bez problému přes 1000 W. Jejich výměnou tak můžete už za rok uspořit nemalé peníze. LED reflektory ale oproti klasickým halogenům mají i další výhody, a to především ve své životnosti a poruchovosti.
Průměrná poruchovost LED reflektorů za 2 roky je pouze asi 1,2 %. To znamená, že se o ně nemusíte prakticky ani nijak starat. Nainstalujete je a bez jakékoli údržby zvládnou svítit až 50 000 hodin – právě taková je jejich životnost. Představují dlouhodobou investici. Navíc jejich pořizovací cena stále klesá a můžete je pořídit za opravdu výhodné ceny.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *