jak prát bavlněný textil

Jednoduchý návod, jak správně prát bavlněný textil

Bavlna je odolný přírodní materiál se skvělými vlastnostmi. Užívá se jak na oblečení, tak na bytový textil. Pokud máte doma výbavičku z bavlny a chcete, aby vám vydržela co nejdéle, začněte se o ni správně starat. Poradíme, jak na to. 

Povlečení a ručníky bychom měli měnit každé dva týdny. Především z hygienických důvodů, ale i kvůli vůni. Ubrusy a utěrky měňte podle potřeby. Ale jak je to s praním? Všechny druhy látek vyžadují trochu jiné zacházení. Pečujte o ně tak, jak se má a budou vám sloužit dlouhá léta. 

Jak správně prát bavlněný textil?

Dnes se zaměříme na bavlnu. Ta patří mezi nejodolnější materiály na trhu. Vydrží i méně šetrné zacházení a ždímání. Je hypoalergenní, a proto je skvělá pro alergiky, astmatiky a malé děti. Navíc příjemně hřeje, ale zároveň je prodyšná. V ložnici ji díky tomu využijete po celý rok.

Textil nezapomeňte před praním roztřídit podle barevnosti, tedy na černé, barevné a bílé prádlo. Praní ručníku je lepší odbýt zvlášť, aby se na zbytek prádla nedostaly žmolky. Nejhorší je to u oblečení, tak si raději dávejte pozor. Nezapomeňte textil obrátit naruby. Zapněte zipy a knoflíky.

100 % bavlnu perte na 40 až 60 ° C. Vyšší teploty jsou určené zejména pro povlečení, ze kterého potřebujeme vyhubit mikroby a roztoče. Jelikož je bavlna odolná, vydrží také vyváření a bělení. To je samozřejmě možné jen u čistě bílého prádla. Jestli se snažíte vést úspornější domácnost, textil vyperte jen na 30° C. Pokud tedy není hodně špinavý. 

Nezapomeňte užívat vhodné přípravky. Barevné prádlo potřebuje prací prášek, který chrání barevnost. To samé platí o černém. Na bílé jsou zase nejlepší produkty s příměsí bělidla, díky kterým zůstane svěží a bílé. Jinak by mohlo časem zažloutnout. 

Jak prát bavlnu s příměsí?

Látka je často vyrobená nejen z bavlny, ale i dalších příměsí. 

  • Bavlněný satén snese vysoké teploty, až 60 ° C.  Musí ale být opravdu kvalitní. Pozor na příliš levné kousky z tohoto materiálu, pravděpodobně v něm bude hodně příměsi syntetiky. V tom případě perte maximálně na 40 ° C.
  • I u ostatních látek, které jsou zčásti syntetické, nepřesahujte teplotu 40 ° C.
  • Pokud je na štítku uvedená lycra nebo elastan, perte na 40° C.

Musí se bavlna žehlit?

Jelikož se tento materiál hodně mačká, určitě byste ho měli žehlit. Není to jen z estetického důvodu. U ložního či spodního prádla žehličkou zlikvidujete zbývající roztoče a mikroby, kteří přežili praní v pračce. U materiálu s příměsí nežehlete na vysoké teploty, mohly by se poničit. Raději na ně nepouštějte ani páru. 

Podívejte se na štítek od výrobce

Na všitém štítku od výrobce najdete všechny důležité informace, které potřebujete. Všímejte si symbolů praní, teploty atd. Řiďte se těmito pokyny a máte jistotu, že vám textil vydrží.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *