stropní světlo do koupelny

Jaké zvolit stropní osvětlení

Při výběru vhodného osvětlení záleží i na tom, kolik do místnosti proniká přirozeného světla. S velikostí pokoje se zvětšuje i nutnost použití většího svítidla nebo zvýšení jejich počtu. Může jít o jedno centrální na stropě, nástěnná světla a stojací lampy. 

Při výběru osvětlení vybírejte všechna světla ve stejném stylu, která pak výborně dotvoří váš interiér. Pamatujte si také, že čím vyšší strop máte, tím bude vypadat pověšený lustr menší. U vyšších stropů doporučujeme zakoupit delší závěsný řetěz. U nízkého stropu naopak zase myslete na to, že je nutné pod lustrem pohodlně projít. V tom případě doporučujeme ke stropu zvolit přisazená stropní svítidla

Jak vybrat správnou intenzitu světla

Pro osvětlení obývacího pokoje doporučujeme osvětlení s výkonem 20 W/m2, kdy bereme v úvahu součet všech zdrojů světla v místnosti. Pro osvětlení kuchyně

nad jídelní stůl je doporučená intenzita osvětlení 15 až 20 W/m2. U kuchyňské linky je to asi 30 W/m2. V chodbě a ložnici postačí 10 až 15 W/m2. K centrálnímu osvětlení přidejte nástěnná či stolní svítidla k posteli. Větší pokoje vždy potřebují více světla.

Jak vysoko pověsit lustr

ustr by měl být zavěšen minimálně ve výšce 190 až 220 cm, aby nepřekážel vyšším osobám při pohybu v místnosti. Vodítkem je třeba výška dveří v pokoji. Pokud pod nimi projdete, zvládnete to i pod zavěšeným lustrem. V jídelně mají být zavěšena závěsná světla nejméně ve výšce 80 cm nad jídelním stolem, aby nepřekážela a neoslňovala vás. V místnostech s nižšími stropy proto raději použijte přisazené stropní osvětlení

Nástěnná a stropní svítidla 

Nástěnná a stropní svítidla jsou vhodná do jakéhokoliv interiéru bytu nebo rodinného domu. Jde o efektivní světla na strop obývacího pokoje, kuchyně i ložnice. Díky kvalitním difuzorům a stínidlům bude jejich světlo rozptýlené a nebude oslňovat oči. Stropní světla se hodí i do koupelen a kuchyní. Mají moderní vzhled, snadnou údržbu a bodové varianty slouží i pro nasměrování světelného toku na vámi vybraná místa.

stropní světla

Centrální světlo nestačí

Od jednoho stropního svítidla umístěného uprostřed místnosti se už dávno upustilo. Trendem současné doby je kombinovat nejrůznější typy stropních osvětlení, nástěnných světel a stojacích lamp. Čím více činností provozujete ve vaší pracovně či obývacím pokoji, tím více myslete na to, že budete potřebovat osvětlení v místnosti regulovat. Vymyslete proto vhodné kombinace světel a možnost jejich regulace. 

Jak kombinovat světla

Stropní svítidla nádherně osvětlí střed místnosti. Nástěnné lampy pak vyřeší přímé i nepřímé osvětlení. Pokud je stínidlo otočné, dá se nasměrovat na jakýkoli prostor i předmět v místnosti, jako je třeba křeslo na čtení, obraz nebo zajímavý kus nábytku. Dejte si pozor na odraz světla při umístění televize a počítače. Kvůli snížení kontrastu jasné obrazovky a tmavého pozadí zkuste dát tlumené světlo za televizi.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *