Prostěradlo

Jaké jsou rozměry prostěradel?

Na dobře padnoucím prostěradle na matraci se dobře vyspíte. Velmi často však rozměr prostěradla volíme špatně. Řídíme se totiž jen délkou a šířkou matrace. Rozhodující je však i výška matrace. Proto před nákupem prostěradla dobře měřte. 

Pořiďte si kvalitní prostěradlo, které na vaši matraci padne jako ulité. Vyvarujte se hlavně zakoupení menšího rozměru. Napínací prostěradlo by vám během noci zvedalo boky matrace, sesunuje se a vystřelovalo z rohů. Ráno byste spali místo na rovném prostěradle na srolovaném, nebo rovnou na matraci. Ke kvalitnímu spánku je velmi důležité vybrat správný typ a rozměr prostěradla, stejně jako povlečení.

Jak vybrat správnou velikost prostěradla

Než koupíte prostěradlo, přeměřte si pořádně svoji matraci. Důležitá je její šířka, délka i výška. Pokud je matrace vyšší než 20 cm, místo klasických prostěradel volte prostěradla přímo určená na vysoké matrace, které mohou mít na výšku i 40 cm. Pak padne prostěradlo přesně na matraci a zůstane vypnuté po celou noc. 

Bavlněné plachty 

U plachtových prostěradel bez napínací gumy je uvedena velikost plachty. Na matraci o rozměru 90 x 200 cm s výškou do 20 cm volte rozměr 140 x 240 cm. Počítejte s dostatečným přesahem přes boky, protože se prostěradlo zakládá pod matraci. Plachta by měla být alespoň o 50 cm delší než rozměr matrace.

Napínací prostěradla

Běžná napínací prostěradla se označují rozměry matrace, pro kterou jsou vyrobena. Nejčastěji jde o postele s rozměry 90 x 200 cm u jednolůžka a 180 x 200 cm u dvojlůžka. Existuje však i mnoho atypických rozměrů. Raději kupte prostěradlo větší než menší. Pokud správný rozměr nenajdete, nechte si prostěradlo ušít na míru. Oceníte, že se napínací prostěradla nemusí žehlit. Rozdíl je popsaný zde.

Prostěradla podle ročního období

Většinu prostěradel, jako bavlnu a froté využijete celoročně. Mikroplyš a flanel je hřejivý, měkký a hebký na dotek, a proto vhodný hlavně na zimu. Na léto se hodí jersey, ale i bavlněné či damaškové prostěradlo. Odvádějí pot a nehřejí. Prostěradlo z hladké 100% bavlny v létě příjemně chladí a perou se na vyšší teplotu. 

Rozdíl mezi bavlněným a jersey prostěradlem

Oba typy prostěradel jsou z bavlny. U jersey prostěradel je navíc 5% příměs elastanu a jsou pružná. Klasické bavlněné prostěradlo je z čisté 100% bavlny a pružné není. Po obvodu ho však obepíná našitá guma, díky níž perfektně drží na matraci. I když se trošku víc krčí než jersey prostěradlo, nemusíte ho žehlit.

Nepropustná prostěradla

Chrániče matrací a nepropustná prostěradla jsou vhodná pro ochranu matrace proti jakékoliv tekutině. Lehací část je z froté úpletu s polyuretanovým prodyšným a nepropustným zátěrem. Prostěradla a chrániče matrací mají v rozích gumu na snadné upevnění na matraci a dají se prát minimálně na 60 °C. Výběr z mnoha rozměrů, nechybí ani u dětských prostěradel do postýlky pro děti.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *