Jak zvládnout jarní úklid a nezešílet?

Možná už jen při pomyšlení na jarní úklid cítíte stres a vyčerpání. Přinášíme vám proto tipy, jak jej dobře naplánovat, jak se k němu nakonec donutit a ušetřit čas a sílu. Jak na jarní úklid?

Určitě jste uklízeli před Vánocemi a teď už je tu zase na řadě jarní úklid a čeká vás to znovu v mnohem důkladnější formě. I jarní úklid se dá zvládnout bez nervů, stresu a následného vyčerpání. Při správné organizaci je i jarní úklid hračka. Vezměte to rychle, ale z gruntu. Mnoho z nás má neustále pocit viny, že není čas a síla uklidit vše tak, jak to dělávaly už naše babičky. Pořiďte si pomocníky, úklid vás bude více bavit, například můžete využít pravidelný úklid domu.

Jak moc chcete být důkladní

Zapojte moderní pomocníky a zkuste si co nejvíce práci usnadnit. Podlahy za nás snadno uklidí robotický vysavač na suché vysávání i mokré stírání podlah. Praktické jsou i mopy. Na prach použijte antistatické či jednorázové vlhké utěrky a utěrky z mikrovlákna. Na okna, zrcadla a kachlíky v koupelně si pořiďte parní čistič. Pokud budete mít díky robotickým vysavačům podlahy v čistotě, nebude další úklid tak náročný. Potřebné čisticí prostředky si sepište do seznamu. Zapojte sodu a ocet, které vyčistí, odmastí a vyleští všechny plochy. Navíc pohltí i pachy. Při úklidu vyhazujte.

Sestavte si plán

Sepište si plán všeho, co je třeba při úklidu v jednotlivých místnostech udělat. Nezapomeňte na skrytá a problémová místa a sezónní dekorace a oblečení dejte na méně dostupná místa. Všechno zimní je potřeba vyprat, očistit a uklidit. Dejte si práci se systematickým uložením, usnadní vám to pak spoustu času.

Kde a jak začít

Nejprve přijde na řadu praní záclon a mytí oken. Než je parním čističem umyjete, budou záclony vyprané a můžete rovnou věšet. Doporučujeme je sundat den předem a namočit do studené vody do vany se sodou, solí a práškem do pečiva. Ráno vymáchat, odstředit a dát vyprat na 30 ˚C s jemným praním a odstředěním a vhodným bělidlem. Prášek do pečiva dejte i do praní, záclony budou zářit. Pro vybělení a držení faldů je dobrá i Škrobenka Z.

Prostě vyhazujte

Pak přijde na řadu vyvětrání a uložení zimního oblečení a obuvi. Vše nepotřebné vyhazujte, získáte další spoustu místa a úklid bude snadnější. Dávejte přednost praktickým a snadno udržovatelným věcem. Pokud už dosloužily rohožky, sprchové závěsy, pánve a plechy na pečení, vyměňte je za nové. Následuje ometení pavučin, vymetení a otření míst, která běžně vynecháváme, setření nebo osprchování pokojových květin, vytřídění a vyhození zbytečností, leštění nábytku, čištění potahů, luxování a vytírání či pastování podlah. Držte se pravidla shora dolů.

Postupujte podle místností

Začněte nejméně obývacím pokoje, ložnicí, šatnou a komorou, a pak se přesuňte do kuchyně, kde vyčistěte i spotřebiče, lednici i troubu, na WC a do koupelny. Utěrkou nebo prachovkou stírejte prach vodorovnými tahy a postupujte směrem dolů. Zvířený prach se usadí na podlaze, která se vysává, zametá a stírá jako poslední. Všechno potřebné mějte po ruce a pořiďte si třeba opasek na zavěšení nebo zástěru s kapsami. Nakonec si dejte do bytu pár jarních dekorací a živé květiny. Pokud máte jiné aktivity na starosti, můžete využít služeb od úklidové společnosti Ekologickyuklid.eu

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *