Jak zvládnout jarní úklid a nezešílet?

Možná už jen při pomyšlení na jarní úklid cítíte stres a vyčerpání. Přinášíme vám proto tipy, jak jej dobře naplánovat, jak se k němu nakonec donutit a ušetřit čas a sílu. Jak na jarní úklid?

Určitě jste uklízeli před Vánocemi a teď už je tu zase na řadě jarní úklid a čeká vás to znovu v mnohem důkladnější formě. I jarní úklid se dá zvládnout bez nervů, stresu a následného vyčerpání. Při správné organizaci je i jarní úklid hračka. Vezměte to rychle, ale z gruntu. Mnoho z nás má neustále pocit viny, že není čas a síla uklidit vše tak, jak to dělávaly už naše babičky. Pořiďte si pomocníky, úklid vás bude více bavit.

Jak moc chcete být důkladní

Zapojte moderní pomocníky a zkuste si co nejvíce práci usnadnit. Podlahy za nás snadno uklidí robotický vysavač na suché vysávání i mokré stírání podlah. Praktické jsou i mopy. Na prach použijte antistatické či jednorázové vlhké utěrky a utěrky z mikrovlákna. Na okna, zrcadla a kachlíky v koupelně si pořiďte parní čistič. Pokud budete mít díky robotickým vysavačům podlahy v čistotě, nebude další úklid tak náročný. Potřebné čisticí prostředky si sepište do seznamu. Zapojte sodu a ocet, které vyčistí, odmastí a vyleští všechny plochy. Navíc pohltí i pachy. Při úklidu vyhazujte.

Sestavte si plán

Sepište si plán všeho, co je třeba při úklidu v jednotlivých místnostech udělat. Nezapomeňte na skrytá a problémová místa a sezónní dekorace a oblečení dejte na méně dostupná místa. Všechno zimní je potřeba vyprat, očistit a uklidit. Dejte si práci se systematickým uložením, usnadní vám to pak spoustu času.

Kde a jak začít

Nejprve přijde na řadu praní záclon a mytí oken. Než je parním čističem umyjete, budou záclony vyprané a můžete rovnou věšet. Doporučujeme je sundat den předem a namočit do studené vody do vany se sodou, solí a práškem do pečiva. Ráno vymáchat, odstředit a dát vyprat na 30 ˚C s jemným praním a odstředěním a vhodným bělidlem. Prášek do pečiva dejte i do praní, záclony budou zářit. Pro vybělení a držení faldů je dobrá i Škrobenka Z.

Prostě vyhazujte

Pak přijde na řadu vyvětrání a uložení zimního oblečení a obuvi. Vše nepotřebné vyhazujte, získáte další spoustu místa a úklid bude snadnější. Dávejte přednost praktickým a snadno udržovatelným věcem. Pokud už dosloužily rohožky, sprchové závěsy, pánve a plechy na pečení, vyměňte je za nové. Následuje ometení pavučin, vymetení a otření míst, která běžně vynecháváme, setření nebo osprchování pokojových květin, vytřídění a vyhození zbytečností, leštění nábytku, čištění potahů, luxování a vytírání či pastování podlah. Držte se pravidla shora dolů.

Postupujte podle místností

Začněte nejméně obývacím pokoje, ložnicí, šatnou a komorou, a pak se přesuňte do kuchyně, kde vyčistěte i spotřebiče, lednici i troubu, na WC a do koupelny. Utěrkou nebo prachovkou stírejte prach vodorovnými tahy a postupujte směrem dolů. Zvířený prach se usadí na podlaze, která se vysává, zametá a stírá jako poslední. Všechno potřebné mějte po ruce a pořiďte si třeba opasek na zavěšení nebo zástěru s kapsami. Nakonec si dejte do bytu pár jarních dekorací a živé květiny.

Ohodnoť tento příspěvek:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *