Jak vymalovat pokoj

Jak vymalovat byt jaké zvolit barvy? Stěny mohou celému bytu dodat zcela novou energii a atmosféru. Barvy ovlivňují to, jak se v pokojích cítíme. Zaměřte se na výběr barvy s vysokou krycí schopností.

Pokud právě volíte nové barvy na stěnách, přemýšlíte o výběru správného odstínu. Ten vybírejte pod osvětlení, ať nedochází ke zkreslenému vnímání. Z místnosti odneste lehčí kusy nábytku, drobnosti, větší kusy dejte do středu pokoje a zakryjte folií. Podlahu zakryjte kartonem nebo silnější folií. Maskovací páskou přelepte lišty podlahy, zásuvky, vypínače, rámy oken a dveří.

Tip: JAK OPRAVIT PRASKLINY VE ZDI A OMÍTCE?

Příprava stěny

Špachtlí odstraňte vrstvy nátěru, které se odlupují od stěny. Hranou špachtle seškrábněte praskliny a vyplňte je stěrkou. Před tím z nich vymeťte prach a navlhčete je. Vyplňte je pak sádrou, stěrkou nebo tmelem. Pak je nechte vyzrát a vyschnout. Následně lze začít s penetrací a malování.

Penetrační nátěr

Stěny natřete zpevňujícím penetračním přípravkem, protože hloubková penetrace přispěje ke zpevnění všech sypkých podkladových vrstev. Penetrační nátěr vyrovná savost podkladu a zabrání vzniku skvrn tam, kde se místa opravovala sádrou či tmelem.

Postup při malování

Místnost malujeme od stropu a je dobré plochu vymalovat najednou ve stejné barvě. Postupujeme směrem od okna, nejdříve namalujeme štětcem rohy, okraje kolem rámů a vypínačů. Ostré rozhraní mezi barvami oddělíme páskou. Pokud chceme začít malovat jiným odstínem, musíme nechat barva zaschnout. Válečkem malujeme od okna do místnosti, dbáme na rovnoměrné nanesení barvy a překrývání. Obvykle aplikujeme dvě vrstvy barvy.

Dokončovací práce

Po vymalování strhneme pásky a štětcem domalujeme rohy. Většina moderních barev schne rychle, zejména během léta. Důležité je větrat, i tak je barvu v místnosti cítit několik dní. Na trhu jsou barvy s vůní tropického ovoce nebo odvozenou od barevného odstínu. Zelená barva voní po jablku, hnědá po čokoládě, krémová po mandlích a žlutá po citronu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *