Jak vyčistit skvrny od kafe? Rychle a jednoduše

Zbavit se skvrn od kávy nemusí být vůbec snadné. Důležitá je rychlost i kvalita vašeho zásahu. Snazší totiž bude skvrnu od kávy odstranit, pokud situaci začnete řešit co nejdříve. U zaschlých skvrn je totiž odstranění kávové skvrny mnohem horší.  Ať už je skvrna od kávy na oblečení, pohovce nebo jídelním stole, čím dříve začnete, tím vám to půjde lépe. Jak vyčistit skvrny od kávy?

Vždy studenou vodu

Horká voda při boji se skvrnami organického původu, tedy třeba od kávy, čaje, mléka, vajíček nebo skvrny od krve usadí ještě hlouběji do vláken. Pokud používáte sušičku prádla, dobře se ujistěte, že do ní nevkládáte oblečení a textilie se skvrnou. Při čištění skvrn od kávy vždy používejte jen studenou vodu.

Vodu použijte okamžitě

Jakmile si kávou polijete košili, kalhoty, šaty nebo třeba pohovku či koberec, co nejrychleji poskvrněné místo vložte pod studenou tekoucí vodu, jde li o materiál, který se dá prát. Na sedačku či koberec použijte čistý hadřík namočený do studené vody a na skvrnu položte. Pokud to jde, podložte poskvrněnou látku utěrkou, která absorbuje přebytečnou vlhkost. Pak hadřík propláchněte a postup zopakujte.

Dočištění skvrn

Použijte prací prostředek nebo odstraňovač skvrn, naneste na skvrnu, nechte jej chvíli působit a propláchněte tekoucí vodou. Prací produkty jsou vhodnější než mýdlo, protože obsahují enzymy, které rozkládají organické látky. Odstraňovače skvrn a bělidla přidejte na bílé prádlo. Pak oděv vyperte nebo ho odneste do čistírny. Rozlili jste nápoj při pití nebo přípravě kávy na nábytek? Čtěte dál.

Jak odstranit skvrny od kávy z nábytku

Rozlitá káva na stole nebo kuchyňské pracovní desce nezanechá skvrny, pokud ji rychle setřete. Pak použijte vhodný čisticí prostředek, který obsahuje bělidlo. Povrch ze dřeva nebo přírodního kamene důkladně utřete suchým hadrem. Pokud se kyselá káva vsákne do pórů mramoru nebo žuly, připravte si pastu z prášku na nádobí a 12 % peroxidu vodíku. Naneste ji a nechte působit, dokud skvrna nezmizí.

Jak odstranit skvrny od bílé kávy

Káva s mlékem zanechá nepěkné skvrny, i když světlejší. Navíc se brzy objeví pach zkaženého mléka. Sedací soupravu, koberec nebo čalounění auta co nejrychleji odsajte čistou vlhkou utěrkou nebo papírovými ručníky, aby se tekutina nevsákla hlouběji. Textilní utěrku properte a znovu přikládejte, dokud se většiny vsáklé tekutiny nezbavíte. Nakonec místo dočistěte prostředkem určeným na čalounění.

Jak vybělit svoje zuby

Každodenní pití kávy zbarví zuby dožluta. Po dopití šálku kávy si vždy vypláchnete ústa čistou vodou. Nesahejte hned po zubním kartáčku. Podle výzkumů může čištění zubů během půl hodiny po konzumaci čehokoliv kyselého, může způsobit nevratné škody na vašem chrupu.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *