Jak vybrat přímotop? Olejové, horkovzdušné nebo konvektory?

Jsou lepší přímotopy nebo akumulační kamna? Záleží na mnoha faktorech, jako je konkrétní typ topidla, jejich rozmístění, odběrní tarif, konstrukce budovy i řešení jejího zateplení.

Akumulační kamna a přímotopy

Přímotopy jsou většinou o něco dražší než akumulační kamna. Výhodou přímotopů je především jejich snadnější regulace, umožňující vám pružně reagovat na konkrétní a měnící se teplotní podmínky, aby nebylo vydáváno teplo zbytečně. Akumulační kamna mohou využít levnější noční proud. Důležitou roli hrají i pořizovací náklady. V každém konkrétním případě se musíte seznámit se situací, vypočítat tepelné ztráty a navrhnout nejlepší systém do daného objektu. To je práce určená pro specialistu.

Tip: JAK OPRAVIT PRASKLINY VE ZDI A OMÍTCE?

Přímotop s akumulací

Přímotop s akumulací nabízí třeba česká společnost Mirava nebo norská firma NOBO. V zásadě jde o přímotop, který má díky konstrukci a použitým materiálům vyšší schopnost akumulace elektrické energie než mají klasické elektrické přímotopy. Topidlo může být vypnuto při nejvyšším tarifu a díky akumulační schopnosti i tak není jeho ochlazení prudké. Teplotní výkyvy v místnosti jsou minimální i při krátkodobém výpadku elektřiny. Zařízení odebírá přímotopnou sazbu. Ke zlepšení tepelné pohody přispívá, že topidlo vyzařuje sálavé teplo, nejenom teplo konvekční.

Jak je to s výhřevností a cenou

Tento typ topidel stejně jako obyčejné přímotopy má relativně nízké pořizovací náklady, které se u topných panelů Mirava HTA pohybují od 4 000 asi 400 W až po 12 000 korun asi 2 300 W. Cena panelů NOBO je mírně vyšší. 500 W panel stojí asi 6 000, zatímco 2 000 W asi 14 000. Instalace se obejde bez rozvodů topných médií i odtahů spalin. Je snadná a rychlá. Ovládání a regulace se odvíjí od daného systému a typu topidla.

  • pro rychlé vytopení místnosti zvolte teplovzdušný nebo horkovzdušný ventilátor
  • tepelný konvektor se hodí do menších místností, může být i s ventilátorem
  • pro rychlé teplo např. do koupelen zvolte halogenové a infračervené zářiče
  • olejový radiátor má delší setrvačnost a příjemně hřeje i dlouhou dobu po vypnutí.

Kam se hodí přímotopy

Vytápění přímotopy je výhodné v pronajatých prostorách, jako jsou kanceláře a byty, kde nejsme stále a nevyplatí se vám investovat do složitějších a dražších systémů. I z dlouhodobého hlediska se topidla osvědčují a dosahují dobrých ekonomických parametrů, zejména v kvalitně zateplených objektech.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *