Jak postavit zahradní krb s udírnou svépomocí? Postup a Návod

Podívejte se na návod na stavbu krbu s udírnou, kterou si můžete vytvořit podle svých představ. Zahradní krby sice nabízejí i prodejci v různých cenách, ale krb s udírnou, který si postavíte sami, bude podle vašich představ.

Můžete si postavit krb s udírnou disponující přípravnou plochou, která bude mít dostatečně velkou pracovní desku, třeba jako u kuchyňské linky. Stavba na míru vám bude vyhovovat a zapadne do vašeho prostoru na zahradě. Pokud si tedy troufnete postavit krb sami svépomocí, určitě ušetříte a navíc z něj budete mít velkou radost.

Materiál na stavbu krbu

Materiál na krb si zvolte podle sebe. Cena se bude odvíjet podle jeho velikosti. Může to být kolem 10 000 korun, ale stavba specializovanou firmou by vás stála nejméně na dvojnásobek. Krb umístěte v zahradě tak, aby nešel kouř na špatnou stranu. Zadní část by měla směřovat na sever nebo západ. Zvolte materiál, který odolá zejména vysokým teplotám. Zahradní krb vždy stavějte na zpevněný základ. Betonová deska na štěrkovém podkladu by měla mít alespoň 15 cm.

Zděný zahradní krb

Pokud zvolíte zděný zahradní krb, nemusíte neustále stěhovat přenosný gril. Využijete jej při nedělních obědech, rodinných oslavách či při posezení s přáteli. Pokud jste zkušení kutilové, stavbu zvládnete i za víkend. Musíte mít však přichystáno nářadí i materiál. Pro lepší základy můžete vykopat jámu do nezámrzné hloubky 80 cm, vysypat ji štěrkem na drenáž a pak vybetonovat základovou desku, aby tam nezůstávala voda a mráz krb nepoškodil. Můžete doplnit i izolaci.  

Jak postavit krb

Krb se vyzdívá lícovými cihlami s hladkým povrchem, kterým není nutné dělat konečnou úpravu. Na lícové cihly použijte speciální maltu bez vápna, aby při vlhku nevznikaly bílé mapy na cihlách. První řada cihel má kopírovat půdorys krbu. Výška krbu je přibližně 80 cm a vytvoříte ji z 10 řad cihel. Další cihly stavte na ni a mezi cihly dávejte kovový drát. Budete mít všechny spáry stejné a také pravidelné. Uvnitř krbu vyzděte šamotovými cihlami ohniště. Ty odolají vysokým teplotám. Do malty dejte šamot v poměru 1:1, aby malta stejně jako cihly odolaly žáru ohně.

Jaký zvolit tvar ohniště

Nejjednodušší je obdélníkový tvar. Cihly se kladou na ocelový překlad. Pro obloukový otvor je třeba z dřevotřísky vyříznout šablonu a pak oblouk zpevnit pomocí plechu. Na šablonu se skládají cihly do oblouku. Podpěru je tam třeba nechat několik dnů, aby malta vytvrdla. Pak lze osadit vrchní desku. Betonové teraso si nechte udělat u kameníka z kamene nebo žuly a udělá do ní 2 otvory na grilovací rošt, nerezový pekáč nebo plotnu a na komín udírny.

Jak na stavbu komínu

Na komín použijte užší komínové tvárnice, lépe udržíte velikost prostoru uvnitř 30 x 30 cm. V zadní straně komína vyřízněte ve výši očí otvor na dvířka rozbrušovacím kotoučem, ať máte kudy dovnitř zavěšovat potraviny pro uzení. Dvířka stojí asi 1 000 korun. Na komín dejte kryt, aby tam nepršelo.

Zahradní krb s grilem

Na drážky pro rošt myslete už při vyzdívání. Můžete je vytvořit vystupujícími cihlami. Počítejte i se závěsy a háky. Komín musí mít tah, aby spaliny neodcházely otevřenou částí. Optimální výška komína je 2,5 m nad úroveň země.

Zahradní krb s pergolou

Pergola je častým prvkem zahradní architektury a posezení pod pergolou se zahradním krbem je výborný nápad. Nebude na vás pražit slunce, ani pršet. Budete mít také větší soukromí.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *