Jak pěstovat rozmarýn? Takhle

Rozmarýn je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Existují různé druhy, jako je rozmarýn lékařský a poddruhy, jako je rozmarýn korsický či rozmarýn francouzský. Druh může být vzpřímeně rostoucí, poléhavý, polopřevislý i převislý. Aromatické látky jsou ve všech rozmarýnech zastoupeny v podobné míře. Druhy rozmarýnů se od sebe liší tvarem a barvou listů i barvou květů. Při pěstování se řiďte typem růstu rostliny.

Kam zasadit rozmarýn

Vzpřímené druhy zasaďte do záhonu na slunné a méně mokré stanoviště, nebo do většího květináče pro pěstování na balkoně či terase. Dorostou i 1,5 m a více. Polopřevislé a převislé odrůdy pěstujte v nádobách, nebo na skalce či zídce, kde může rozmarýn růst po kamenech. Polopřevislým odrůdám stačí květník umístěný na zemi, převislé odrůdy vyžadují zvýšenou polohu. Slunné stanoviště zajistí dostatek aromatických látek. Pro pěstování rozmarýnu doma za oknem zvolte menší kultivary a pravidelně rozmarýn obnovujte řízkováním.

Kdy přesadit rozmarýn ven a jak jej zazimovat

Odolnější vzpřímené rozmarýny v propustné půdě můžete nechat venku přezimovat. Většině odrůd rozmarýnu však nedělají moc dobře mrazy. Některé sice přezimují, ale příliš velká zimní vlhkost často zlikviduje kořeny rostliny hnilobou. Proto novou rostlinu vysazujte ven vždy až po zmrzlých. Pokud jste rozmarýn zazimovali doma, dejte jej ven také až v polovině května. Pokud se na něm během zimy objeví pavučinky svilušek, dopřejte mu na jaře důkladnou sprchu.

Jak přesadit rozmarýn

Vzhledem k tomu, že většina rozmarýnů se musí na zimu přemístit do bezmrazých prostor, dejte rozmarýn do nádoby a teprve s nádobou jej vložte do záhonu tak, aby okraje nádoby byly na úrovni povrchu. Pak se vám bude lépe vyndávat. Rozmarýn přesazujte stejně hluboko do dostatečně velké nádoby, vždy na jaře. Stačí mu zahradnický substrát a přihnojení během sezóny.  

Jak zalévat rozmarýn

Zalévejte velmi střídmě, jakmile substrát trochu proschne. Rozmarýn nemá rád vlhko, hlavně dlouhotrvající přemokření. Uhnijí mu pak kořeny a rostlina uhyne. Zvláštní péče není u rozmarýnu potřeba.

Jak rozmnožit rozmarýn

Rozmarýn se snadno rozmnožuje řízkováním, pěstování ze semínek je zbytečně náročné. Stačí jen seříznout mladý výhon a dát jej do zeminy, anebo do vody, aby pustil kořínky. Sazenička dobře zakoření, množit můžete na jaře i během roku.

Jak sklízet rozmarýn

Rozmarýn se sklízí průběžně dle potřeby ustřižením větvičky. Mladé výhony jsou jemné a dají se do vaření použít celé, ty starší jsou zdřevnatělé, takže do pokrmů dejte jen listy. Můžete jej použít na vaření, naložení do vína nebo na napařovací lázeň pro pleť. Na podzim při hromadné sklizni ostřihejte většinu výhonů a ponechte jen základ rostliny, aby se z něj během zimy neodpařovalo příliš vody.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *