Ruší vás hluk od sousedů, podívejte se, co s tím?

Pokud bydlíte v panelovém bytě a nemáte štěstí na klidné, spořádané sousedy, přes tenké zdi, stropy a stupačky slyšíte všechno. V koupelně obzvláště.

Slyšíte hádky a dohady sousedů, rotoped, vrtačku, klepání nedělních řízků i dupot dětí. Často to vypadá, že vám snad tím stropem někdo co nevidět propadne rovnou do ložnice. Zvukové vibrace se dokáží až neskutečně šířit jakýmkoli skupenstvím, a to i pevným. Zastaví je jen vakuum. Variantou by bylo simulovat prostředí vzduchoprázdna u stropů a zdí. V praxi to zatím ale nikdo nedokáže vytvořit.

Hluční sousedé a odhlučnění

Odborník na strop nainstaluje podhledy z nejnovějších akustických desek nabízených na trhu. Obložení stropů vás v bytě s rozlohou asi 70 m² vyjde na 200 000 korun. Tradiční modré SDK desky vás budou stát asi 20 000 korun a efekt bude podobný. Materiály s nejlepším atestem vám však nezaručí 100 % odhlučnění. V okolí stupaček nelze od sebe bytové jednotky zcela dokonale odizolovat. V pokojích budete rány seshora slyšet tlumeně, koupelna a toaleta zůstanou ale beze změny.

Odhlučnění svépomocí

Při troše zručnosti a zkušenostech se stavbou sádrokartonové příčky můžete strop odizolovat vlastnoručně. Materiál zakoupíte ve stavebninách a k profilům připevníte SDK desky. Místo těch modrých akustických můžete použít levnější bílé, které jsou méně účinnější jen o 3 dB. Červené SDK desky jsou pak méně účinné jen o 2 dB a nejsou o moc dražší. Modré SDK deska tlumí výrazněji pouze basové frekvence.

Izolace

Do prostoru mezi strop a SDK desky vložte izolační vatu s objemovou hmotností 12 kg/m³. Vrstva vaty stačí v šířce 10 cm. Tímto strop snížíte asi o 12 cm. V některých panelových bytech je problematické kotvení profilů do stropů. Nejefektivnější a nejjednodušší provedení z pohledu finanční náročnosti a izolačních vlastností, je vytvořený rastr uchycený přímo do stěn, které nejsou vzdáleny od sebe více než 3,75 m. Při dodržení našich rad se vám odhlučnění jistě zdaří.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *