Jak namíchat beton?

Pokud potřebujete namíchat beton a nevíte si rady, máme pro vás pár ověřených tipů. Při samotné výrobě betonu musíme zohlednit základní požadavky, jako typ stavby, na který chceme namíchaný beton použít.

Při různých typech staveb používáme rozdílné poměry kameniva, cementu, vody a ostatních příměsí. Při některých druzích betonových směsi se může přimíchávat složka, která brání zamrzáním vody, urychlovač nebo zpomalovač tuhnutí betonu, plastifikátory a podobně. Pokud využijete některé druhy změkčovadel, není třeba využívat mnoho vody.

Tip: ČÍM OBLOŽIT UMAKARTOVÉ JÁDRO

Příprava

Betonovat se nemá, pokud jsou teploty příliš vysoké. Tehdy by nám mohlo hrozit, že by beton praskal a rychle vysychal. Také se nedoporučuje betonovat během mrazivého počasí. Odborníci doporučují teploty od 5 ˚C do 25 ˚C.

Druhy materiálu

Pokud vybereme drobné kamenivo, je důležité použít to, jaké je nejméně znečištěnou od hlíny, prachu a jiných částic. Odborníci doporučují použít kamenivo, které získalo certifikát od výrobců. Při míchání betonu by měla být i voda čistá. Během mísení cementu musíme zvážit, jaký typ stavby budeme zdít. Na míchání obyčejného betonu na schody lze použít klasický cement. Při míchání betonu, který potřebujeme mít odolný a s vyšší nosností, odborníci doporučují využít Extracem.

Míchání betonu

Na míchání betonu na běžné stavby se můžeme řídit poměry 1: 3: 4. Jednotlivé složky jsou v pořadí cement, písek a štěrk. Pokud potřebujeme beton s velkou nosností a odolností, můžeme se řídit poměry 1: 1,5: 1,5. Při míchání betonu se lze opírat a o jednoduché pravidlo odborníků, na 40 kg cementu použijte 33 l vody. Během mísení vody je třeba být opatrní, nadměrné množství vody způsobuje snižování pevnosti betonu.

Jak na to

Při samotném míchání betonu bychom měli nejprve smíchat suché složky, písek, cement a štěrk. K této směsi postupně přidáváme vodu. Pokud používáte míchačku, měli bychom nejprve nalít vodu a pak přidat připravenou směs. Beton by měl být v zednické míchačce asi 10 minut. V případě, že beton mísíme ručně, je vhodné jej míchat asi 20 minut.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *