Jak nalepit a odlepit tapety na zeď?

Odstraňování starých tapet není vždy snadné. Papírové tapety jdou ze stěn nejhůř, lépe jsou vinylové a s vliesovými si poradíte snadno. Na každý druh existují finty, které práci urychlí. Jak postupovat?

Odstraňování papírových tapet za mokra

Papírové tapety a fototapety nejdou odstranit za sucha a musí se odstranit mokrou cestou. Vlhčete je horkou vodou odshora dolů. Nejprve je silně provlhčete pomocí malířské štětky nebo rozprašovače. Stékající voda se vsákne do tapety. Do vody dejte 1 díl bílého octa na 1 díl vody, nebo tekutý odstraňovač tapet. Po 20 až 30 minutách zkuste tapetu za růžek strhnout. Pokud se trhá, zopakujte provlhčení. Strhávejte se odspoda nahoru. To, co nejde, odstraňte špachtlí. Staré lepidlo odstraňte měkkým hadrem namočeným v horké vodě a stěnu udržujte vlhkou.

Odstraňování vliesových tapet a fototapet

Vliesové tapety a fototapety lze snadno odstranit v jednom kuse i za sucha. Špičkou nože nebo špachtlí odchlípněte horní roh a strhněte dolů ze zdi celý pás. Většina vinylových tapet jsou štěpitelné tapety, kdy spodní vrstva papíru zůstává na zdi jako tzv. makulatura neboli příprava pro další tapetování. Lepší je ale odstranit i nosný papír stejně jako papírové tapety za mokra. U neštěpitelných vinylových tapet se musí postupovat stejně jako u papírových tapet. Někdy se musí tapeta perforovat speciálním tapetářským válečkem s ostny a odstranit za mokra.

Odstraňování samolepicích fólií

Samolepicí fólie lze z pevných podkladů stáhnout. To usnadníte nahříváním samolepicí fólie fénem. Zbytky lepidla odstraníte alkoholovým čističem nebo technickým benzínem. Lepidlo odstraníte špachtlí, nebo vlhkým hadrem s trochou mouky, která na sebe nabalí lepidlo. Pokud chcete odlepenou samolepicí dekoraci na zeď uchovat pro pozdější nalepení, přilepte si ji na původní nosný papír, jiný materiál s hladkým povrchem nebo pevnější plastovou fólii.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *