Jak na zimní údržbu solárních panelů?

Jakmile zaklepe na naše dveře podzim či zima, krátké dny, špatné počasí, hustě zatažená obloha plná deště a sněhu a nedostatek slunečního svitu snižují výkonnost fotovoltaických systémů na minimum. Když se k tomu navíc ještě přidá sněhová pokrývka, elektřina se za těchto podmínek nevyrobí vůbec žádná. Co tedy se solárními panely na střeše?

Zdroj: ecomarksolar.com

Fotovoltaické panely

Pokud máte nainstalované fotovoltaické panely na šikmé střeše, sníh se na nich asi s největší pravděpodobností neudrží a není třeba je oprašovat. Panely mají totiž velmi hladký povrch a bílá sněhová pokrývka po nich klouže. Když se na obloze oblačnost protrhá, následně se panely okamžitě zahřejí a sníh pak roztaje. Ve většině případů je mnohem lepší nechat sněhovou pokrývku být, než složitě lézt na střechu a riskovat nějaké své uklouznutí a zranění, nebo poškrábání citlivých solárních panelů mechanickým předmětem. Poškození je nevratné.

Solární panely na horách

Fotovoltaické panely umístěné v horských oblastech mohou vyvolávat kalamitní situace. Mnohdy totiž přes noc solární panely namrznou a následně na ně zase naopak celý den sněží. Ve vyšších polohách se ale také předpokládá, že na to budete myslet dopředu během instalace panelů. Nějakým způsobem musíte také ochránit střechu a okapy. Velmi dobré je proto nainstalovat sněhové zábrany. Jde o léty osvědčené protisněhové opatření, které ochrání i solární. Tyto zábrany umístěte raději nad ně i pod ně.

Odstranění sněhu

Pokud se přece jenom rozhodnete sníh z panelů manuálně odstranit, měli byste to provést k tomu určenou speciální stěrkou nebo shrnovačem-Čepel tohoto nástroje nesmí být kovová ani dřevěná, aby nijak nepoškodila povrch panelu. Při poškození solárního systému riskujete i to, že se dotknete dílů, které již vedou elektřinu, což je životu nebezpečné. Nikdy neseškrabávejte námrazu. Můžete si pozvat na odstranění sněhu z panelů i firmu.

Solární panely v zimě

Sníh solárnímu systému neublíží, pokud jste si jej pořídili od renomované evropské firmy a je dostatečně kvalitní. Solární panely jsou testovány i na kroupy o průměru 25 mm, které padají rychlostí 80 km/h a ty musí už něco vydržet. Přesto se doporučuje mít solární panely pojištěné proti nepřízni počasí, kdyby bylo hodně sněhu, hodně mrzlo, nebo byly kroupy někdy větší.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *