Jak opravit protékající záchod za pár minut?

Protékající záchod nešetří vodu ani vaši peněženku. Oprava je přitom jednoduchá a poradíte si s ní i sami. Pojďme se podívat, jak protékající toaletu opravit.

Kolik vody proteče

Protékající záchod je dobré opravit co nejdříve. V opačném případě dojde k dost výrazným finančním ztrátám. Během jedné minuty může toaletou protéct i jeden litr vody. Voda, která bez využití zbytečně odtéká, představuje velké plýtvání. Už slabě protékající WC znamená ztrátu až 1000 litrů vody denně. U silnějšího proudu vodu se dokonce může množství vody i zdvojnásobit. Proto s opravou neotálejte, ať už se do ní pustíte sami, nebo si na to raději přivoláte odborníka.

Jak opravit klasickou protékající toaletu

Pokud máte klasické WC, které není zabudované do zdi, je oprava jednoduchá. Vystačíte si s běžným nářadím a seženete i náhradní díly. Budete potřebovat ventil a těsnění. K tomu si připravte prostředky čištění toalety. Díly, které chcete vyměnit, si raději vyfoťte. Zkušení prodavači vám pak poradí přesný typ dílů. Pokud máte moderní toaletu, klasickou či vestavěnou, oprava bude snadnější. Výrobci se snaží vyrábět systémy tak, aby se daly snadno opravit.

Jak opravit protékající záchod

Nejdříve zavřete přívod vody do samotné toalety, nebo do celého bytu či domu. Potom spláchněte, abyste úplně vyprázdnili nádržku na vodu. Otevřete kryt nádržky. U některých WC stačí jen odklopit víko, u jiných se musí odšroubovat kryt ovládání, díky kterému se dá záchod splachovat. U jiných typů WC je třeba úplně odstranit splachování, které je připevněné k tyčce, abychom mohli kryt sundat.

Spojte opravu s očistou

V nádržce bude asi vodní kámen a slizký povlak. Můžete tedy rovnou nádržku i vyčistit. Vezměte nejdříve plovákový ventil, umyjte ho v horké vodě se saponátem a opláchněte. Pak důkladně umyjte celou nádržku zevnitř, nejlépe všude, kam se aspoň trochu dostanete. Čím důkladněji, tím lépe. S čištěním vám může pomoct jedlá soda, kyselina citrónová nebo ocet. Potom zkontrolujte těsnění. Pokud je staré, popraskané a poškozené, vyměňte jej za nové. To samé proveďte i s ventilem. Po výměně těsnění a ventilu můžete dát toaletu zase celou dohromady.

Kdy a proč toaleta začne protékat

Když je těsnění nebo ventil starý, poškozený nebo popraskaný, nedokáže už dál sloužit. Zejména u starších systémů by se zmíněné součástky měly měnit 1x za 10 až 15 let. Někdy je lepší to udělat i preventivně. Někdy k protékání dochází třeba jen kvůli vodnímu kameni nebo zmíněnému slizkému povlaku. V takových případech pak stačí nádržku i součástky pořádně vyčistit. Podívejte se, jak odstranit vodní kámen na záchodě.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *