Eklektismus

Je eklektismus umělecký styl nebo styl oblíbený umělci? Eklektismus je styl velmi oblíbený u umělců a staví na využívání a kombinování různorodých prvků, které se technikou eklektismu snaží propojit v interiéru. Eklektismus je velmi neformální, netradiční a originální, právě proto si získal takovou oblibu u umělců. Chcete se o něm dozvědět více a vyzkoušet ho taky? Tak čtěte dál.

Eklektismus cíleně kombinuje prvky s různorodým původem, různou dobou vzniku, taktéž z různých materiálů a různých barev. Eklektismus se aplikuje hlavně v designu a architektuře.

13115172605_70425a0e4e_o

Původ eklektismu

Eklektismus má své kořeny v antice. Stařecký výraz ek-lektos označoval slovo vybraný. Eklektismus je směr, proud či styl, který vybírá prvky jednotlivých uměleckých směrů a stylů z různých časových období a hlavně s různými koncepty. Prvky pak aplikuje do interiéru. Eklektik je člověk, jenž si vybírá to, co se mu líbí, co ho oslovilo, č to pochází z různých dob a končin. To, co se mu líbí a co aplikuje ve svém bytě, pak dotváří jako vlastní osobitý styl.

Eklektismus je pro lidi, kteří hledají svůj vlastní styl a zároveň mají odvahu. Byt bude působit částečně nesourodě až disharmonicky. Vhodně skombinovat prvky a dekorace z různých dob a stylů chce trochu umu a hlavně hodně estetického cítění. Prvky si můžete skombinovat podle sebe nebo si na pomoc můžete přivolat profesionála, tedy aranžéra.

2640990461_fde79dbc89_o_small

Velmi pozitivní ohlas mají v eklektismu prvky extravagantní, jako jsou plechové lucerny, skleněné vázy s patinou nebo barokní vzorky na tapetách či historizující stolky. Eklektismus vám poskytne možnost nakombinovat si prvky, které se vám líbí, ze všech stylů, jež vyznáváte nebo jež vás oslovují. Inspiraci vám poskytne retro, etno, moderna, ale i historické směry či artdeco.

Sbírání zajímavých prvků může být velkou zábavou, horší je to s jejich uspořádáním. Zařizování interiéru si vyžaduje velkou trpělivost a cit pro detail. Přestože styl působí nesourodě i zde je potřeba klást důraz na výběr prvků. Prvky vybíráme, tak aby se do interiéru hodily.

Necháte-li se inspirovat eklektismem, váš domov získá osobité kouzlo a stane se uměleckým dílem.

13115179795_cf37e85af1_o

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *