Co je to SMART TV a jak ji vybrat?

Chytré televize mohou být připojeny k internetu a nabízejí audiovizuální služby a hry. Mají vlastní operační systém, možnost připojení k internetu a sociálním sítím, streamování digitálních vysílání, stahování her a online nakupování.

Tyto televize mají i internetový přístup k různým zdrojům videa, větší výběr filmů a programů a kvalitní obrazovky s vysokým rozlišením. Pokud jde o operační systém, Android nabízí větší výběr aplikací, ale i další značky mají svá uživatelská rozhraní.

Technologie obrazovky

Můžete mít prohnutou i plochou obrazovku. Mnoho 3D filmů je na Blu-ray. Televize typu 4K HDR také někdy podporují 3D. K podsvícení se využívá LED, v typu Edge s diodami na okraji obrazovky, nebo Direct s diodami na celé ploše. Okrajové podsvícení může být u levnějších modelů nerovnoměrné. Pixely tvoří tekuté krystaly a uspořádání ovlivní pozorovací úhel. IPS neboli In-Plane Switching obrazovky mají nejširší pozorovací úhel a horší zobrazení černé. VA neboli Vertical Alignment obrazovky nabízí lepší kvalitu barev, ale menší pozorovací úhel. OLED obrazovky mají nejvyšší kvalitu obrazu, hodí se pro HDR, každý pixel je samostatným zdrojem světla a zapíná či vypíná se zcela individuálně. QLED má jen horší zobrazení černé.

Volba rozlišení

Postačí televize s rozlišením Full HD – 1920×1080. Netflix, Amazon Prime Video, HBO a další platformy nabízí obsah ve 4K nebo Ultra HD. Nový PS4 Pro a Xbox One má hry a filmy i v tomto rozlišení a v prodeji je i Blu-ray 4K/Ultra HD formát. Televize s rozlišením 4K nesplnily očekávání. Rozlišení je vysoké a není tak důležité jako kvalita obrazu. Označení HDR se týká informací zakódovaných ve videu, kde aktivují světelné zóny nezávisle a barvy jsou více reálné.

Jak zvolit velikost

Promyslete si, kam televizi umístíte. Pokud chcete připevnit televizi na zeď, ověřte si její vstupy a výstupy, aby i tak zůstaly přístupné. Dostupné místo změřte. Zamyslete se i nad vzdáleností, ze které budete sledovat televizi. Počítejte s minimem 1 metr na každých 26 palců úhlopříčky. Vzdálenost bude větší, pokud volíte menší rozlišení.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *