čištění fasády

Čištění a mytí fasád nechte profesionálům

Pravidelné čištění fasády je důležité nejen pro vzhled domu, ale i pro jeho zdraví. Je však důležité, aby čištění i zbytek údržby prováděli odborníci, kteří mají s takovou prací zkušenosti. V opačném případě by vám místo čisté fasády mohly zbýt tak akorát oči pro pláč.

Fasády bytových i rodinných domů poškozují atmosférické podmínky i organické nečistoty, které se na nich usazují. To má za následek znečištění povrchu omítky, často se na ní tvoří nevzhledné mapy. Estetická stránka věci však není největším problémem. Řasy a houby porušují vrchní strukturu omítky a umožní tak průnik vody do vnitřních struktur domu, to může vést až k porušení statiky domu.

Fasádu není potřeba čistit příliš často, konkrétní frekvence se řídí podle toho, o jaký typ fasády se jedná, stav v jakém se nachází a také jejího stáří. Odborná firma si od vás vyžádá tyto informace a následně zhodnotí stav na místě. Poté se pracovníci rozhodnou, jaká technika bude pro vaši fasádu vhodná.

Jak čištění probíhá?

Nejprve je potřeba fasádu očistit, umýt a zbavit ji nečistot, prachu, usazenin, sazí, mechů, plísní, řas a hub. To se dělá pomocí profesionálních strojů na vysokotlaké čištění. Stroje mají regulovatelný výkon tlaku, díky tomu je možné zajistit při čištění maximální efektivitu v souladu s maximální šetrností k čištěnému podkladu.

Pokud jsou během obhlídky či čištění zjištěna nějaká poškození, prasklinky a nesoudržné části je třeba je opravit. S tím pomůže nanesení kvalitní penetrace. Ta pronikne hluboko do povrchu, povrch zpevní a zejména zlepší přilnavost následné vrstvy nátěru.

Nátěry fasád

Po vyčištění fasády je dalším návazným krokem v renovaci fasády nový nátěr. Ten je nezbytný pro ochranu nemovitosti. Musí se však pravidelně obnovovat. I nejodolnější fasádní nátěry, nejnovější silikonové materiály, mají životnost maximálně 20 let, a to v případě, že dům nestojí v zátěžových oblastech.

Znečištěné ovzduší v okolí silnic, blízkost průmyslových zón nebo naopak blízkost lesa má dopad na fasádu domu v podobě ulpívání prachových částic, smogu či sazí nebo růstu mechů a lišejníků na málo osluněných plochách. Fasáda v takových podmínkách potřebuje častější údržbu.

Závěrečná ochrana fasády

Poté přijde na řadu ošetření vhodným ochranným nástřikem s algicidními a fungicidními účinky. Ochranný nástřik zabrání vsakování vody, poškozování mrazem a chrání ji před dalším znečištěním. Tím se obnoví její ochranná funkce a prodlouží se tak i její životnost.

Jaký druh nátěru zvolit

Odborníci vám navíc v závislosti na typu vaší fasády pomohou s výběrem nátěru. Existují tři základní typy fasádních barev:

Akrylátový nátěr

Ten je nejlevnější, je relativně tvrdý, méně paropropustný, ale více se špiní. Obecně vydrží 5–15 let.

Silikátový nátěr

Silikátový nátěr je oproti akrylátovému dobře paropropustný, je pružnější a poskytuje vyšší ochranu proti vlhkosti.

Silikonový nátěr

Poslední silikonový nátěr je pružný, má hydrofobní vlastnosti, ale dobře zachovává paropropustnost, poskytuje tak vysokou ochranu proti vlhkosti a přirozeně odolává mechům a plísním. Má také nejdelší životnost až 20 let.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *