Zahradní jezírka

Fascinují vás zahradní jezírka? Chtěli byste se také jedno pořídit? Bojíte se však stavebních prací, hluku, nepořádku a náklad. Hoďte obavy za hlavu, protože nechat si vybudovat zahradní jezírko již není takový přepych jako v minulosti. Nejenže je jezírko dokonalým designovým prvkem, ale navíc oživí zahradu, přiláká drobnou vegetaci, vytvoří vám přirozenou nádrž vody pro květiny a navíc pročistí vzduch.

Chcete-li se pustit do budování zahradního jezírka, svoje nápady si prvně pořádně promyslete. Za prvé je důležité si rozmyslet, jakou funkci bude jezírko plnit. Jezírka mohou sloužit buď okrasným, nebo praktickým účelům. Tyto dvě funkce se dají samozřejmě i kombinovat. Jezírko si můžete vybudovat pouze kvůli dekoraci a okrasnému charakteru jezírka, nebo kvůli přirozené zásobárně vody pro zalévání a dokonce si můžete nechat udělat velké jezírko, které vám bude sloužit místo bazénu.

Základní otázka určení funkce jezírka zodpoví i druhou otázku, a to jaká bude rozloha jezírka, tvar a hloubka.

251073660_e1bdd35652_o_small

Kam s ním?

Důležité je i umístění jezírka. Jezírko by nemělo být vystavené přímému slunci, a to z praktického důvodu, ale i estetického, neboť jezírko bez okolní zeleně nevypadá tak půvabně. Jezírko tedy musíte dostat aspoň do částečného stínu. Problém nastává s otázkou čištění jezírka. Vybudujete-li jezírko pod listnatým stromem, budou vám do něj neustále padat listy a vy se tak nevyhnete pravidelnému čištění. Ideálním řešením by byl neopadavý jehličnatý strom či keř, který vytvoří stín a zároveň nebude znečišťovat jezírko.

Kam se zeminou?

Jakmile začnete bagrovat zeminu, abyste si udělali prostor na vytoužené jezírko, uvědomíte si, že ji nemáte kam dát. Zeminy bude bohužel takové množství, že si buď musíte zajistit její odvoz, nebo ji raději prakticky využít. Bohužel odvoz zeminy je spjatý s dalším navýšením nákladů.

Rozmyslete si tedy předem, zdali nepotřebujete na zahradě či zahrádce. Můžete ji použit na zpevnění svahu či vymodelování terénu.

Dekorace 

Nezapomeňte jezírko trochu ozdobit. Vysázejte kolem něj květiny a keře, kterým se daří u vody. Můžete vyzkoušet i zlaté rybičky či okrasné lekníny.

4694168385_58fbacfba0_o_small

Zahradní jezírka
Ohodnoť tento příspěvek:

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *