Vliv bydlení na psychiku: Zlepšete si náladu útulným interiérem!

Prostředí, ve kterém žijeme, má velký vliv na duševní pohodu a psychické naladění. Pokud se při pobytu doma cítíte smutní, unavení a potýkáte se s častými výkyvy nálad, možná za to může nevhodně navržený interiér. Bydlení má na psychiku mnohem větší vliv, než se na první pohled zdá. Změňte barevné ladění, osvětlení nebo obklady do koupelny a uvidíte, že se vám bude bydlet mnohem lépe.

Některé barvy utlumují, jiné vás nabudí energií

Velký vliv na psychiku má zejména výběr barev. Cítíte se rozrušení a nemůžete usnout v ložnici vymalované výraznou červenou barvou? Není se čemu divit, právě červená dokáže organismus vybudit a pobídnout k otevřenosti. Své místo má naopak v prostorách, kde není nadmíra energie a impulzivnost na škodu.

Žlutá barva prostor rozjasní a zlepší náladu, modrá vás utlumí a zklidní, v interiérech laděných dohněda se pak budete cítit jistě a bezpečně. Při výběru barevného ladění tak zvažte využití daného prostoru a kýžený účinek na psychiku.

S návrhem interiéru vám pomůže designér

Pokud zařizujete nový interiér a nechcete při výběru barevného ladění nebo zařizovacích předmětů udělat krok vedle, obraťte se na zkušeného bytového designéra. Ten se nejenže orientuje v aktuálních trendech a nadčasových materiálech, ale také ví, jak jednotlivé prostory působí na člověka působí.

„To, kde bydlíme, velmi ovlivňuje naši psychiku. Je normální obrátit se na odborníky např. při úpravě účesu nebo řešení zdravotních problémů. Stejně tak by mělo být normální využít služby architekta nebo designéra při stavbě domu či úpravě interiéru,“ říká designérka Ivana Složilová. „Při spolupráci s designérem nebo architektem si ušetříte čas a energii, kterou byste jinak vložili do vyhledávání informací o všem možném,“ dodává. Máte pocit, že vám bydlení nějakým způsobem zhoršuje náladu nebo se doma zkrátka necítíte dobře? Neváhejte se obrátit na odborníky, kteří promění dům či byt k nepoznání.

Zlepšete si náladu v koupelně s intimní atmosférou

Jedním z nejintimnějších prostorů v našich domácnostech je bezpochyby koupelna. Právě v ní den začínáme a také končíme. To, jak se cítíme při pobytu v koupelně, se výrazným způsobem odrazí na naší celkové náladě. Při zařizování věnujte velkou pozornost výběru obkladů do koupelny, které zásadním způsobem ovlivňují atmosféru prostoru.

V malých koupelnách sáhněte spíše po světlejších obkladech větších formátů, které místnost opticky rozšíří a zabrání dojmu stísněného prostoru. V rozměrnějších místnostech můžete bez obav použít i tmavé obklady do koupelny, které navodí komorní tajemnou atmosféru a podpoří regeneraci organismu. S obklady samozřejmě souvisí i správně zvolená dlažba do koupelny.

Každý předmět v našem obydlí se může podílet jak na zlepšení, tak zhoršení našeho duševního rozpoložení. Obklady do koupelny jsou toho jasným příkladem. Myslete na to, že interiér působí na vaše vjemy jako celek a harmonicky bude působit jen v případě, že bude navržený ve vzájemném souladu jednotlivých elementů.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *