sparovací_hmota_prodejmapei.cz

Velkoformátové obklady a dlažby se nejlépe dělají ve dvou, ale hlavně se správnou stavební chemií!

Co je malé, to je hezké. Ale co je velké, to se těší oblibě ve stavebnictví. A to platí, ať už je řeč o velikosti tvárnic, balení přípravků stavební chemie, vysokých jeřábech, které umožňují budovám sahat až do oblak, nebo o velkoformátových obkladech a dlažbách. Velké formáty obkladů a dlažeb, ať už v interiéru, či exteriéru, opticky zvětšují obložený prostor a usnadňují úklid. Přesto však situace kolem velkoformátové dlažby a obkladů není tak růžová, jak by se na první pohled mohlo zdát. Velkoformátové dlaždice jsou náročné na manipulaci jednak kvůli svojí váze, ale i kvůli rozměrům sahajícím klidně přes tři metry délky. Největším problémem je ovšem lepení samotné. Udržení rovinnosti obkladu či dlažby a správná pevnost podkladu vyžaduje jistou zručnost obkladače a je tak lepší si přizvat odborníka, než svépomocí položit dlažbu či obklad, který nebude správně držet, a v budoucnu se budou projevovat defekty.

Jak již bylo zmíněno, klíčová je v případě velkoformátové dlažby a obkladů příprava podkladu a výběr lepidla. Pro vhodnou přípravu podkladů má firma MAPEI ve svém portfoliu celou řadu výrobků pro podlahy i stěny. V první řadě lze tedy použít například MAPEI Primer G , Primer 3296  – penetrační nátěr na bázi syntetických pryskyřic ve vodní disperzi, který podklad připraví pro nanesení dalších, tentokrát vyrovnávacích vrstev. Výrobků vhodných pro dokonalé vyrovnání povrchu je celá řada, z těch nejvhodnějších lze vybrat MAPEI Planitop Fast 330, Planitop Rasa & Ripara, Nivoplan vyrovnávací cementové malty pro vyrovnání jakýchkoli interiérových či exteriérových povrchů v rámci přípravy na pokládku obkladů a dlažby nebo MAPEI Ultraplan, Ultraplan Eco rychleschnoucí  samonivelační vyrovnávací stěrky pro interiéry, které podklad dokonale vyrovnají před pokládkou dlažby.

Dle plánovaného způsobu využití místnosti, například v koupelně, je vhodné na připravený podklad nanést hydroizolaci. V tomto případě výborně poslouží MAPEI Mapelastic pružná cementová hydroizolační stěrka nebo MAPEI Mapelastic Turbo rychleschnoucí hydroizolační stěrka pro interiéry i exteriéry. Pro utěsnění koutů se používá systémová těsnící páska MAPEI Mapeband Easy. 

Nejdůležitějším krokem celé pokládky je ovšem volba lepidla a jeho aplikace. Pokud nebude zvoleno vhodné lepidlo, nelze zaručit dokonalou přídržnost k podkladu a může docházet k deformacím obkladů či k jejich odpadnutí. MAPEI pro tuto příležitost nabízí jednosložkové vysoce deformovatelné cementové lepidlo MAPEI Ultralite S2, které umožňuje zatížení již po 24 hodinách a spárování v případě použití MAPEI Ultralite S2 Quick dokonce již po 4 hodinách v závislosti na okolních podmínkách. Zde je třeba zdůraznit, že se lepidlo musí nanášet nejen na plochu, na kterou budou dlaždice či obklady lepeny, ale i na rub samotné velkoformátové dlažby. Nanášení se provádí zubovou stěrkou a na dlaždici je třeba, po jejím uložení na místo, zlehka poklepat/zavibrovat od středu ke kraji. Všechny tyto kroky zabrání tvorbě vzduchových dutin pod dlaždicemi, které by se v budoucnu mohly projevit prasklinami či oddělením velkoformátových obkladů od podkladu.

Každá dlažba či obklad samozřejmě není hotová, dokud nejsou řádně provedeny spáry. V případě velkoformátů nelze než doporučit MAPEI Ultracolor Plus či MAPEI Kerapoxy Design epoxidovou spárovací hmotu. Obě spárovací hmoty jsou dostupné v mnoha odstínech pro požadovanou dokonalou shodu s vybranými obklady a dlažbou pro ten nejlepší možný výsledek. Všechny vnitřní rohy se následně vyplní trvale pružným  silikonovým tmelem MAPEI Mapesil AC.

sparovací hmota

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *