Velkoformátové obklady a dlažby se nejlépe dělají ve dvou, ale hlavně se správnou stavební chemií!

Co je malé, to je hezké. Ale co je velké, to se těší oblibě ve stavebnictví. A to platí, ať už je řeč o velikosti tvárnic, balení přípravků stavební chemie, vysokých jeřábech, které umožňují budovám sahat až do oblak, nebo o velkoformátových obkladech a dlažbách. Velké formáty obkladů a dlažeb, ať už v interiéru, či exteriéru, opticky zvětšují obložený prostor a usnadňují úklid. Přesto však situace kolem velkoformátové dlažby a obkladů není tak růžová, jak by se na první pohled mohlo zdát. Velkoformátové dlaždice jsou náročné na manipulaci jednak kvůli svojí váze, ale i kvůli rozměrům sahajícím klidně přes tři metry délky. Největším problémem je ovšem lepení samotné. Udržení rovinnosti obkladu či dlažby a správná pevnost podkladu vyžaduje jistou zručnost obkladače a je tak lepší si přizvat odborníka, než svépomocí položit dlažbu či obklad, který nebude správně držet, a v budoucnu se budou projevovat defekty.

Jak již bylo zmíněno, klíčová je v případě velkoformátové dlažby a obkladů příprava podkladu a výběr lepidla. Pro vhodnou přípravu podkladů má firma MAPEI ve svém portfoliu celou řadu výrobků pro podlahy i stěny. V první řadě lze tedy použít například MAPEI Primer G , Primer 3296  – penetrační nátěr na bázi syntetických pryskyřic ve vodní disperzi, který podklad připraví pro nanesení dalších, tentokrát vyrovnávacích vrstev. Výrobků vhodných pro dokonalé vyrovnání povrchu je celá řada, z těch nejvhodnějších lze vybrat MAPEI Planitop Fast 330, Planitop Rasa & Ripara, Nivoplan vyrovnávací cementové malty pro vyrovnání jakýchkoli interiérových či exteriérových povrchů v rámci přípravy na pokládku obkladů a dlažby nebo MAPEI Ultraplan, Ultraplan Eco rychleschnoucí  samonivelační vyrovnávací stěrky pro interiéry, které podklad dokonale vyrovnají před pokládkou dlažby.

Dle plánovaného způsobu využití místnosti, například v koupelně, je vhodné na připravený podklad nanést hydroizolaci. V tomto případě výborně poslouží MAPEI Mapelastic pružná cementová hydroizolační stěrka nebo MAPEI Mapelastic Turbo rychleschnoucí hydroizolační stěrka pro interiéry i exteriéry. Pro utěsnění koutů se používá systémová těsnící páska MAPEI Mapeband Easy. 

Nejdůležitějším krokem celé pokládky je ovšem volba lepidla a jeho aplikace. Pokud nebude zvoleno vhodné lepidlo, nelze zaručit dokonalou přídržnost k podkladu a může docházet k deformacím obkladů či k jejich odpadnutí. MAPEI pro tuto příležitost nabízí jednosložkové vysoce deformovatelné cementové lepidlo MAPEI Ultralite S2, které umožňuje zatížení již po 24 hodinách a spárování v případě použití MAPEI Ultralite S2 Quick dokonce již po 4 hodinách v závislosti na okolních podmínkách. Zde je třeba zdůraznit, že se lepidlo musí nanášet nejen na plochu, na kterou budou dlaždice či obklady lepeny, ale i na rub samotné velkoformátové dlažby. Nanášení se provádí zubovou stěrkou a na dlaždici je třeba, po jejím uložení na místo, zlehka poklepat/zavibrovat od středu ke kraji. Všechny tyto kroky zabrání tvorbě vzduchových dutin pod dlaždicemi, které by se v budoucnu mohly projevit prasklinami či oddělením velkoformátových obkladů od podkladu.

Každá dlažba či obklad samozřejmě není hotová, dokud nejsou řádně provedeny spáry. V případě velkoformátů nelze než doporučit MAPEI Ultracolor Plus či MAPEI Kerapoxy Design epoxidovou spárovací hmotu. Obě spárovací hmoty jsou dostupné v mnoha odstínech pro požadovanou dokonalou shodu s vybranými obklady a dlažbou pro ten nejlepší možný výsledek. Všechny vnitřní rohy se následně vyplní trvale pružným  silikonovým tmelem MAPEI Mapesil AC.

sparovací hmota

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *