Jak šetřit naši planetu?

Naše modrá planeta je naším domovem – alespoň do té doby, než se budeme moci přestěhovat na jiné planety. Přiznejme si, že to hned tak nebude, a protože společně budeme ještě nějaký čas trávit na jedné jediné, měli bychom se o ni dobře starat. Jak?

geralt / Pixabay

Voda a to, co splachujeme do odpadu

Možná se zdá, že máme vody nekonečné zásoby, ale uvědomme si, že i vody – té, kterou můžeme pít – může být jednou málo. Měli bychom jí tedy šetřit, vypínat kohoutek během čištění zubů, méně se koupat ve vaně a sprchovat se jen dle potřeby. Možná o tom ani nevíte, ale spoustu lidí tráví ve sprše několik desítek minut, aniž by si to uvědomovali, protože myšlenkami brouzdají někde jinde.

Také byste měli dávat pozor, co splachujete, jaké používáte čisticí prostředky. Vše se totiž spláchne a ne vždy se to úplně přefiltruje v čističkách – a takovou špatnou vodu potom také můžeme nevědomky sami pít.

Zdraví prospěšný pohyb

Auta, tramvaje, vlaky, autobusy. Vše je potřeba něčím pohánět. Navíc auta a autobusy zamořují vzduch, což není dobré pro naše plíce, ani pro rostliny okolo silnic. Zvolte raději kolo nebo chůzi, bude-li to jen trošku možné!

Šetřete chytře

Chcete ušetřit peníze, a zároveň pomoci přírodě? Noste si z domu vlastní PET lahve, které si plňte přímo ve škole či v práci vodou. Nekupujte stále dokola nové a nové láhve, které posléze vyhodíte. Na trhu lze sehnat i spoustu originálních láhví, jejichž výroba je podporována právě organizacemi šetřících přírodu.

Šetřete i elektřinou

Když jdete z místnosti, zhasněte. Nepouštějte si televizi jako kulisu. Jednak ulevíte Zemi, jednak budete mít více peněz ve své peněžence a navíc, co určitě musíte vyzkoušet, když zhasnete světla a zapálíte jen pár svíček, možná si všimnete, že jsou na večerní obloze hvězdy, které přes světelný smog nejdou hlavně ve městech bohužel vidět.

Recyklujte

Téměř vše, co použijete, lze recyklovat. Měli byste tedy třídit papíry, PET láhve, sklo, nebo také staré oblečení. To navíc můžete darovat do dětských domovů a na charitu. Pomůžete ostatním a nezaplníte zbytečně popelnici.

DIY

„Do It Yourself“ nebo „Udělej si sám“. Ano, můžete si sami vyrobit čisticí prostředky! Budete vědět, co v nich je a také ušetříte pár kaček.

 

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *