Vánoční úklid rychle a jednoduše – Jak na to?

Každý rok chceme mít naše domovy pořádně uklizené a nazdobené na vánoční svátky. S tím souvisí mytí, vytírání, luxování, třídění i vyhazování a spousta dalších nepříjemných domácích prací. Pokud si to letos chcete usnadnit, vyzkoušejte naše tipy.

Můžete si uklidit před Vánoci sami, nebo si na pomoc najmout úklidovou firmu. Máme pro vás hned několik dobrých rad, jak si předvánoční úklid ulehčit a zpříjemnit. A pokud to nebudete stíhat, tak to vůbec nevadí. Vánoce mají být zejména o rodinné pohodě a trocha prachu na skříních či neumytá okna rozhodně nebudou vadit.

Uklízet začněte už od začátku prosince

S čisticími prostředky to nepřehánějte. Určitě nepotřebujete na každou skříňku jiný prostředek. Klidně si vystačíte s málem, jako s octem, sodou a jarem. Okna v zimě opravdu umývat nemusíte. Vytvořte si pohodovou atmosféru a nebude ani muset přehnaně uklízet.

Vytvořte si pevný plán

Nepřebíhejte z ložnice do kuchyně, do koupelny a dětského pokoje. Pokud si to nezorganizujete, nakonec na polovinu věcí úplně zapomenete. Sepište si to, co je důležité, co je třeba udělat hned, co klidně počká a co je zbytečná ztráta času. Při sestavování plánu se zaměřte i na to, kolik času na celkový úklid máte. Možná jste příznivcem jednorázového úklidu, nebo naopak postupné likvidace nepořádku. Vytvořte si plán prací a nepřeceňujte se.

Zapojte děti i manžela, prostě celou rodinu

Abyste mohli vytvořit čisté rodinné zázemí, neuklízejte jen vy. Do úklidu zapojte všechny členy domácnosti. Malé děti mohou také pomáhat a budou z úklidu nadšené. Větším můžete slíbit malou odměnu a partnerovi něco dobrého uvařte. Společné uklízení vám půjde mnohem rychleji od ruky a nestrháte se jen vy sama. Úkoly dejte do seznamu a vyvěste na viditelné místo, třeba na lednici. Děti i manžel si uvědomí, že se úklid sám neudělá a není to jen tak.

Uklízejte vždy systematicky

Postupujte seshora dolů a také od oken ke dveřím. Začněte s místností, která je používána nejméně, jako třeba s ložnicí. Pak se vrhněte na dětský pokojíček, obývací pokoj, koupelnu a nakonec ukliďte nejpoužívanější kuchyň. Kašlete na šuplíky a skříně, jinak se vám práce protáhne. Přerovnávání skříní, šuplíků, knihovny a sbírky známek můžete udělat i po Vánocích. Raději si udělejte adventní věnec.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *