Plastová nebo dřevěná střešní okna – srovnání

Přemýšlíte nad tím, zda si pořídit spíše plastová nebo dřevěná okna? Podívejte se, jaká mají kritéria, výhody i nevýhody. Konečný výběr však nakonec záleží na vás. 

Při pořizování oken zvažte, zda si pořídíte dřevěná nebo plastová. Současně doporučujeme už při výběru řešit stínící nebo zatemňovací rolety do střešních oken a také ovládací doplňky v podobě teleskopické tyče nebo dálkového ovládání. 

Plastová střešní okna

Plastová střešní okna TOSO mají elegantní bílý povrch, nevyžadující žádnou údržbu ani lakování, jako ta dřevěná. Z venku jsou natřena bezúdržbovou šedočernou barvou v odstínu lemování. Plastová střešní okna mají propracovaný systém komor s vyztuženou ocelovou armaturou. Komory vyplněné izolací zlepšují tepelně izolační vlastnosti oken. Nedochází ke kondenzaci vody a rosení oken ani při teplotních rozdílech mezi venkovním a vnitřním prostředím během zimy. Patentově chráněný systém komor poskytuje mimořádné tepelně izolační vlastnosti oken. Jsou méně prodyšná, proto je třeba častější používání mikroventilace a větrání. 

plastová střešní okna

Dřevěná střešní okna 

Dřevěná střešní okna TOSO jsou vyrobena z lamelované a výběrové severské borovice s bezchybnou strukturou v nejvyšší jakosti A+. Mají dlouhou životnost, pevnou konstrukci a krásný vzhled. Dřevo je ošetřeno podtlakovou vakuovou impregnací a dvěma vrstvami ekologického laku pro zvýraznění kresby dřeva. Dřevo na dřevěná střešní okna pochází z lesů, které jsou spravovány certifikovaným systémem podporujícím trvale udržitelné lesní hospodaření. Produkty TOSO se mohou pochlubit certifikací PEFC – Programme for the Endorsement of Forest Certification. U dřevěných oken je třeba vyšší údržba a obnovení nátěru. Disponují však přirozenou prodyšností, kterou oceníte hlavně u starších zděných domů. 

dřevěná střešní okna

Zasklení dvojskly a trojskly 

U oken je důležité i jejich zasklení. Nová dvojskla, ve kterých jsou místo jednoho dva nízkoemisní povlaky, odráží v zimě více tepla zpět do místnosti a snižují náklady na topení. Energeticky úsporné řešení zajišťuje lepší součinitel prostupu tepla U = 1,0 W/m2K. Dlouhou životnost zaručuje i tvrzené sklo odolné proti krupobití. Okna s nízkoenergetickými trojskly mají ještě lepší izolaci. Obě komory vyplněné argonem snižují tepelné ztráty v zimě a v létě lépe zadrží průnik tepla. Lepší hodnota U je u zasklení i okenního rámu. Tvrzená skla odolná proti krupobití jsou opatřena nízkoemisivní vrstvou. Výsledkem je skvělá hodnota U = 0,7 W/m²K. Všechna okna umožňují mikroventilaci s nastavitelnou intenzitou větrání a mají záruku 10 let. 

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *