Oslavte svátky s tou pravou sklenicí na víno a „vaječňák“

Vánoční svátky se jistě neobejdou bez kapky dobrého alkoholu. Ať už jde o přípitek při večeři, nebo chcete něco popíjet během rozbalování dárků, anebo si šetříte dobrý sekt na Silvestra, měli byste vědět, které sklenice na který nápoj použít. Posunete tak své stolování o level výš.

Bílé a červené víno

955169 / Pixabay
955169 / Pixabay

Máte-li rádi víno, nebudete nikdy pravým gurmánem, pokud jej budete pít ze špatné sklenice. Zapomeňte na obyčejné sklenky na vodu nebo kdekterou jinou sklenku. Pijete-li rádi víno červené, musíte si do své sbírky sklenic pořídit zakulacenou sklenku s širokou vrchní částí. Sklenice se nikdy, jak jistě dobře víte, neplní vínem úplně celá, proto vzdušnost, kterou v ní necháte, dovolí vínu rozvonět se.Tyto sklenice nemívají vysokou stopku, spíše kratší.

Sklenice na bílé víno mají obdobný tvar, jako ty na červené, jenomže se postupně směrem vzhůru zužují. Jejich stopka je také odlišná, tentokrát je totiž tenká a delší. Vlivem příslušného tvaru sklenice se aroma typické pro bílá vína zachová a koncentruje.

Sekt a šumivá vína

K silvestru patří neodmyslitelně přípitek sektem. Tentokrát je sklenice opravdu úzká, možná víte, že se jim také díky tomuto tvaru přezdívá „flétny“. Nožka, stopka sklenice je dlouhá.

Vaječný koňak

pani / Pixabay
pani / Pixabay

Oblíbeným nápojem v období Vánoc je také vaječný koňak. Při jeho pití možná mnozí nepřemýšlí, z čeho jej pijí. Chcete-li ale být zkušenější a chytřejší, poradíme vám, která sklenice je na něj nejlepší. Je to velmi nízká sklenka s malou nožkou. Její tvar se potom liší – někdy je dokulata, jindy prodloužená, vždy však platí, že se směrem vzhůru zužuje. Koňak si tak zachová své aroma.

TIP: Protože není vaječný koňak pravým koňakem, je dovoleno jej příležitostně podávat také v obyčejném panáku.

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *