Jaké jsou typy okenic a jak je vybrat

Bezpečnost vašeho bydlení v rodinném domě, na chatě i chalupě, dovedou spolehlivě zvýšit uzamykatelné okenice.

Pokud stále ještě nevíte, zda si pořídit jen dekorativní nebo raději uzamykatelné okenice, podívejte se s námi na jejich různé druhy. Jedním z mnoha typů dostupných v současnosti na našem trhu jsou uzamykatelné okenice, které skvěle využijete zejména při odjezdu na svou prodlouženou dovolenou.

Uzamykatelné okenice

Dům vám spolehlivě zatemní tak, že do něj opravdu nebude vidět a jako přidanou hodnotu je zloděj jen tak lehce nevypáčí. Podle tvaru okenice a také podle její funkce jsou volitelné různé druhy zvoleného kování a mechanik určených právě pro pohyb okenic, včetně bezpečnostních zamykacích systémů. Tyto bezpečnostní okenice se montují přímo na zdivo, rám okna či pomocí narážecího rámu.

Dekorativní okenice

Pro příznivce estetiky a lahodnost oku si můžete dopřát sladit vaše nové okenice s fasádou domu. Dekorativní okenice sice na první pohled vypadají velice podobně jako ty uzamykatelné, něco podstatného ale postrádají. Jsou opravdu jen dekorativní a postrádají bezpečnostní prvky. Skvěle ale  doplňují stejně barevnou fasádu, dveře, parapety či truhlíky na oknech. Jde o to, co preferujete vy.

Plastové a hliníkové okenice

Plastové okenice jsou spíše takové rolety ve dvojím provedení. Můžete je použít buď uvnitř domu nebo zvenčí. Rolety se liší svým materiálem a odolností. Plastové a hliníkové okenice ladí s moderními typy oken, a to i těch včetně střešních, kam se vyrábí praktické svinovací typy. Tvary okenic jsou zkosené, obloukové a segmentové s pevnými nebo pohyblivými lamelami či výplněmi.

Posuvné okenice

Posuvné okenice jsou jako dveře od skříně. Dají se zamknout klasickým klíčem nebo jednoduchou západkou. Vhodné jsou spíše ke dveřím na zahradu, ale nejsou bezpečnou ochranou vchodových dveří. Konstrukce okenic se vždy odvíjí od přání spotřebitele a lze si vybrat z jedno či dvoukřídlých, posuvných a výklopných typů.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *