Jak vybrat sněžnou frézu na zimu?

Sněhovou frézu si vybírejte podle typu povrchu, který budete nejčastěji odklízet, kolik sněhu a jak často budete odklízet. Jiný typ potřebujete na rovný povrch a jiný zase do terénu. Jak si vybrat sněžnou frézu?

Jednostupňová fréza

Jednostupňová fréza poslouží na odklizení terasy, chodníku, zpevněné příjezdové cesty a rovný povrch pokrytý čerstvým sněhem. Na udusaný sníh se nehodí.

Dvoustupňová fréza

Tato fréza je určena k odstranění déle ležícího, udusaného, mokrého, přemrzlého nebo zledovatělého sněhu z různých typů povrchů. Jde o ideální frézu k rodinnému domu, chatě nebo chalupě.

Benzinové nebo elektrické

Jednostupňové i dvoustupňové sněhové frézy mohou být benzinové a jednostupňové mohou být i elektrické. Existuje také varianta dvoustupňových sněhových fréz na akumulátor. Akumulátorové frézy jsou oblíbené díky tichému provozu, protože nezatěžují sousedy velkým hlukem. Vhodné jsou i do satelitních městeček.

Kolové nebo pásové

Dvoustupňové modely se dělí na kolové a pásové. Kolové sněhové frézy jsou rozšířenější, někdy jsou vybaveny praktickým systémem Free Wheel nebo automatickým diferenciálem. Tyto systémy umožňují jednodušší manipulaci při zatáčení a couvání. Pásové frézy se pohybují díky pásům, které umožňují snadnější manipulaci na nezpevněném povrchu. Zvládnou pohyb v hlubokých závějích i sněhových jazycích. V náročných podmínkách postupně frézují sníh po vrstvách.

Podle čeho vybírat

Vybírejte podle typu povrchu, který budete odklízet a jak často se sněhu chcete zbavovat. Malé terasy, chodníčky a příjezdové cesty pokryté čerstvým sněhem zvládne jednostupňová fréza. Na déle ležící, udusaný, mokrý a zledovatělý sníh na nezpevněném povrchu si pořiďte raději dvoustupňovou frézu.

Na co si dát pozor

Pokud si vybíráte sněhovou frézu, měla by mát minimálně pětiletou záruku a servisní zázemí v dosahu pro rychlou opravu nebo dostupnost náhradních dílů. Kvalitní stroje jsou z Japonska nebo z USA. Prověřte stabilní uložení šneku a kvalitní materiál lopatek. Řadicí páka musí být přístupná a řazení snadné. Vyzkoušejte si odhozový komín a zvolte minimální průměr kol 33 cm pro snadnější pohyb.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *