Televize v obývacím pokoji

Jak správně umístit TV v obývacím pokoji – chraňte své oči!

Máte vyhlídnutou novou televizi a přemýšlíte, jak ji co nejlépe umístit v obývacím pokoji? Myslete nejen na své pohodlí, ale i zdraví. Poradíme, jaká je správná vzdálenost od sedací soupravy i od země. Na závěr přidáme pár tipů, jak si poradit s denním světlem.

Důležité je určit správnou vzdálenost od sedačky

Jak si sledování oblíbených pořadů užít na maximum? U televize bychom neměli sedět ani příliš blízko, ani moc daleko. Oba extrémy jsou špatně z jednoduchého důvodu – příliš byste namáhali své oči. 

To může znít jako podřadná věc, jenže když namáháme oči a hodně se na něco soustředíme (například i na monitor od počítače), máme tendenci přestat mrkat. Oko se vysušuje, a to vše může vést až k chronickému syndromu suchého oka. Jak tedy určit správnou vzdálenost sedačky od televize?

Vzdálenost od diváka k televizi by měla být dvojnásobek až trojnásobek úhlopříčky.

Pokud hrajete hry na konzolích, doporučujeme jen dvojnásobek. U některých není z větší vzdálenosti dobře vidět na text. Byl by pro vás příliš malý a opět byste museli extrémně napnout zraky, abyste něco přečetli. Pár centimetrů odchylka ničemu nevadí (s konzolí i bez), ovšem na větší rozdíl už si dejte pozor.

Televize nesmí být příliš nízko, ani vysoko

Dalším důležitým krokem je určit, do jaké výšky televizi nainstalovat. Máte spoustu možností, kam ji položit, od drobných stolečků přes televizní stěny až po držáků na zeď. Ovšem výchozím bodem je opět sedací souprava. 

Podle toho, v jaké výšce sedíte, upravte i umístění obrazovky. Neměli byste se na ni dívat se zakloněnou, ani předkloněnou hlavou. Hrozí, že si namůžete páteř. Při pozorování seďte přirozeně a rovně. Nejčastěji se televize dává do výšky 95 až 120 cm. Myslete i na dětské diváky, ani oni by neměli sedět v nepřirozené poloze.

Na obrazovku se dívejte přímo

Pokud máte například rohovou sedačku nebo barové židličky u jídelního ostrůvku, dávejte si pozor, jak se na televizi koukáte. Může to svádět po obrazovce pokukovat zboku. Jenže pokud budete takto sedávat pravidelně delší dobu, můžete si zablokovat krk. Na televizi byste měli koukat zpříma, nikoliv s otočeným krkem do strany. 

Pozor na denní světlo

A když už jsme u rad, jak umístit televizi, nesmíme zapomenout zmínit ani denní světlo. Nedávejte obrazovku tam, kam dopadají sluneční paprsky a pozor na okna. Když se odráží v obraze, není to nic příjemného, moc dobře totiž neuvidíte. Nejlepší místo je na stěně, která je v pravém úhlu s okny. Bydlíte v malém bytě a nemůžete jinak, než televizi umístit proti oknu? Nezoufejte, stačí investovat do kvalitní stínicí techniky. Dobře vám poslouží zejména zatmívací látkové rolety, které uvnitř vytvoří dokonalé přítmí a zablokují denní světlo, aby vám kazilo filmový zážitek. Další variantou jsou zatmívací závěsy.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *