zahradní chatka

Jak se starat o dřevostavbu, aby dlouho vydržela?

Pokud máte na zahradě dřevěný domek či pergolu, je třeba dřevo dostatečně chránit před mnoha škodlivými faktory, zajistit jim pěkný vzhled a delší životnost.

Ať už vám dřevěný domek slouží k odpočinku nebo jako místo pro skladování zahradního nářadí, je jeho údržba velice důležitá. Údržba je důležitá na jaře a také na podzim před začínající zimou. Podívejte se, jak ochránit zahradní domek. 

Barvy a lazury proti UV záření 

Důležité je ošetřit všechny dřevěné části barvou nebo ochrannou lazurou. Pro zahradní domky je škodlivé slunce a UV zářením. Některé nátěry zahradní domek chrání i před požárem. Pro ochranu životního prostředí a vašeho zdraví doporučujeme vybírat lazury, které nejsou toxické, jsou ředitelné vodou. Oproti syntetickým nátěrům jsou k okolí šetrné a poskytují dřevu efektivní ochranu. Pak vám dřevěný domek na zahradě vydrží dlouhá léta. 

Nátěry proti vlhkosti a vodě

Zkontrolujte střechu, zda v ní nejsou díry a vyčistěte okapy. Na okapy existují různé speciální nátěry a na pro ochranu dřevěných stěn se používá impregnace. Zahradní domek z kvalitního dřeva vydrží při vhodné údržbě dlouhou dobu a nátěr výrazně prodlouží životnost dřevostavby. Můžete použít i různé odstíny a zvýraznit jejich barvu. Impregnace se provádí před nátěrem. Starší domek je nutné zbavit všech nátěrů, povrch očistit od prachu a nečistot, zarovnat a odmastit. 

Prevence proti dřevokazným škůdcům a houbám

Pokud je zahradní domek vystaven vodě a vlhku, objevují se na něm nebezpečné plísně nebo houby či dřevokazný hmyz a je vhodné použít preventivní lazury proti dřevokazným škůdcům a houbám. Dřevokazný hmyz vytváří ve dřevě spleť chodbiček a umí jej nenávratně poškodit. Plísně a houby se někdy už nedají nátěrem odstranit. Nátěry jsou buď preventivní a sanační. Aplikují se napouštěním, nátěrem, postřikem, ponořováním nebo tlakovou impregnací. 

Kdy použít vosk, olej nebo lazuru 

Na závěr se provádí voskování nebo lakování. Dřevo napuštěné přírodním voskem má velmi dlouhou životnost, odolá vlhku a všem vnějším vlivům. Pro lepší aplikaci a hlubší proniknutí do dřeva se používá olej. Napuštěné dřevo nevysychá a nepraská. Vosk můžete vynechat při použití lazur s perfektními funkčními i estetickými vlastnostmi. Lazura umí ze světlého prkna vytvořit tmavé orientální dřevo, zatímco vosk se základním nátěrem zvýrazní jeho přirozenou krásu, strukturu a originalitu.

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *