Jak postavit a zařídit kurník pro slepice?

Pokud si chcete postavit kurník pro slepice, máme pro vás návod, se kterým vám jeho výroba nezabere ani den. Podívejte se jak na to.

Chov slepic není nijak náročný. Nejprve najděte místo, kam kurník na slepice umístíte. Musí mít venkovní prostor, kde budou slepice přes den. Ve vnitřním prostoru pak budou slepice spát a snášet vejce. Přes celý rok musíte mít ke kurníku snadný přístup. Stromy vám mohou sloužit jako přirozené stínění.

Velikost kurníku a materiál

Pro 20 slepic postavte kurník široký 125 cm a dlouhý 250 cmvýškou 155 cm. Vchod by měl mít šířku 30 cm a výšku 50 cm. Určitě nezapomeňte ani na okno. K výrobě kurníku budete potřebovat hlavně:

  • dřevěné proschlé trámky a prkna
  • OSB desky
  • Polystyren
  • vodovzdornou překližku
  • pozinkované spojovací profily
  • kladivo
  • hřebíky

Stavba kurníku

Z proschlých trámků si za pomocí pozinkovaných spojnic sestavte pevnou konstrukci a vyplňte ji OSB deskami. Podlahu vytvořte z vodovzdorné překližky. Vchod musí být dobře uzavíratelný, jinak se vám ke slepicím dostanou predátoři, jako kuny, lasičky, u lesa i lišky. Na zateplení použijte polystyren, aby bylo v kurníku teplo i v zimě. Dejte ho mezi vnitřní a vnější stěny a následně zakryjte, jinak jej slepice vyklovou. Na podlahu dejte jako podestýlku slámu nebo seno.

Nezapomeňte na detaily

Hřady vytvořte kulaté. Zvolte velikost 4 až 6 cm podle plemene slepic. Slepice musí snadno obtočit kolem hřadu pařátky. Každá slepice má mít 25 cm dlouhý úsek hřadu. Snášecí boxy o rozměrech 30 x 30 cm dejte do kouta a vystelte slámou nebo senem. Okno do kurníku propustí světlo. Pro případné osvětlení zvolte studenější záření. Na žebřík do kurníku dejte po 10 cm dřevěné zarážky. Zase jej přizpůsobte slepičímu kroku a chovanému plemeni. Nedělejte žebřík příliš prudký.

Venkovní výběh

Venkovní výběh pro slepice musíte oplotit, aby vám slepice nesnědly a nerozhrabaly veškerou úrodu na zahradě. Ohraničení je také bezpečné, aby se ke slepicím nedostala zmíněná kuna, lasička nebo liška. Na noc okénko kurníku zavírejte. Do výběhu dejte misky na vodu a krmení. Postavte jim menší přístřešek, kde se v létě schovají před sluncem. Výhodné je i místo s popelem, kde se slepice popelí proti parazitům. Kurník pravidelně čistěte a měňte slepicím podestýlku.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *