Druhy topení a jejich hlavní výhody i nevýhody

Topení je velmi důležité. Vždy je nutné myslet nejen na investiční náklady, ale i do budoucnosti a podle toho vybrat vhodný zdroj vytápění. Odborníci, kteří se zabývají instalací topných systémů, vám s výběrem toho pro vás nejvhodnějšího vytápění s ohledem na velikost domu, technické možnosti stavby i finanční náklady rádi poradí.

Typy vytápění

  • Plynové topení
  • Elektrické topení
  • Tepelná čerpadla
  • Vytápění tuhými palivy
  • Lokální kamna a krby

Plynové topení

Plynové topení se využívá tam, kde je veřejná plynofikace. Dům se napojí na plynovou přípojku a pak se instaluje plynový kotel. Ten není náročný na prostor a jeho obsluha je snadná. Současné provedení těles kotlů lze například instalovat i v koupelně. Podle prostorových možností lze vybrat stacionární nebo závěsný kotel. Nejpoužívanější jsou kondenzační kotle.  Kotle jsou tiché, takže vás v domě neruší.

Elektrické topení

Dříve bylo elektrické topení více populární. V poslední době jsou elektrické kotle často nahrazovány plynovými. Vytápění elektřinou se často využívá jako doplňkové topení, v mnoha případech v kombinaci s tepelným čerpadlem. Elektrické vytápění se hodí spíše pro menší rodinné domy a byty. Má nízké pořizovací náklady a snadné ovládání. Často se využívá pro vytápění jen v určitých místnostech, třeba v koupelnách, kam se dávají elektrické žebříky pro sušení ručníků a přitápění.

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla mají velmi nízké provozní náklady a nejsou technicky náročné na instalaci. Pro alternativní zdroj topení lze využít dotaci Nová zelená úsporám. Tepelná čerpadla se dělí podle toho, kde se získává energie.

  • vzduch/vzduch
  • vzduch/voda
  • země/vzduch
  • voda/voda

První dva typy jsou nejrozšířenější. Tepelné čerpadlo lze instalovat do novostaveb i starších domů. U čerpadla vzduch/voda se teplo z venkovního vzduchu přenáší do vody v topení nebo zásobníku vody. Pořizovací cena je nejvýhodnější, ale má hlučnější venkovní jednotku. Pro její umístění je proto nutné najít vhodné místo.

Kotle na tuhá paliva

Moderní kotle na tuhá paliva jsou dnes už většinou vybaveny automatikou. Tak vám odpadá neustálá starost o to, zda kotel hoří a má dostatek paliva. Kotle také splňují současné stavební a emisní normy a lze na ně získat i dotaci. V těchto kotlích je možné topit dřevem, peletami nebo uhlím, anebo kombinací paliv. Je nutné počítat s vyšší prašností a prostorem pro uskladnění paliva.

Krby a krbová kamna

Sálavé teplo a pohled vám dopřejí krby nebo krbová kamna. Jsou vhodné spíše pro vytápění jedné místnosti, pokud si nepořídíte krbovou vložku a teplovodní rozvody v domě. Lokální krby a kamna poměrně rychle místnost vytopí. Nevýhodou je větší prašnost ze dřeva a nutnost čištění. Kamna a krby jsou oblíbený designový doplněk bytu či domu nabízející příjemný pohled na plápolající oheň.

Autor příspěvku: Pavla Růžičková

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *