Doplňky do bytu z českého kanafasu

Kanafas je oblíbená, bavlněná látka, která se používá už stovky let. Čím je tak výjimečná? Vezměte si inspiraci a zkuste si užívat přednost produktů z kanafasu.

Kanafas je bavlněná látka, která vzniká tkaním v pruzích, kostkách či káru. Klasické motivy kanafasu tvoří modré či červené kostičky o velikosti 1 cm. Barevná škála látek je dnes mnohem bohatší a opravdu je velmi pestrá. Můžeme najít kanafas jednobarevný, dvojbarevný i tříbarevný. Někdy v něm najdeme důmyslně ukryté malé kytičky a další vzory. 

Pravý český kanafas

Tahle vysoce odolná látka našla využití i při výrobě oděvů, třeba pánských košil, ale i hraček a dekorativních bytových doplňků. Pravý český kanafas tak nabízí i různá srdíčka, ptáčky, zajíčky či věnce. Můžete si najít zalíbení třeba v sadě velkého a malého ubrusu, napronu a prostírek, nebo třeba v ložní soupravě, zahrnující kromě povlaků na přikrývky a polštáře i povlaky na malé polštářky v různých velikostech, vzorech a tvarech včetně oblíbených válečků.

povlečení český kanafas

Kde a jak vznikl kanafas

Kanafas – látku začali vyrábět (tkát) podhorští tkalci na ručních stavech. Hodně se šili i pytle na obilí. Každý si mohl zvolit vlastní vzor a pytle si farmáři rozeznali. Kanafas má dlouhou historii i v České republice. U nás byl používán na výrobu oblečení, lidových krojů a uchovaly se desítky originálních vzorů. V 90. letech se kanafas hojně rozšířil. Na dlouholetou tradici navázal i český výrobce Textil Zítka. Kanafas může mít několik gramáží a každý typ látky je vhodný k jiným účelům.

Výrobky z kanafasu

Z kanafasu se šije bytový textil, stolní textil i ložní prádlo. Můžete si pořídit ubrusy, naprony, prostírání, ubrousky, chňapky, utěrky, zástěry, záclonky, podsedáky, polštáře i ložní soupravy. Ložní prádlo je jemnější a měkké na omak, 100% bavlna dobře saje pot a je prodyšná. Právě povlečení z kanafasu je oblíbené pro jeho dlouhou životnost i stálobarevnost, možnost praní až na 60 °C a hojně jej využívají nejen domácnosti, ale i hotely a penziony. Výběr látek je tak široký, že si z něj vybere opravdu každý. 

povlečení z kanafasu

Autor příspěvku: redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *