Dekorační kůra na záhony aneb na co vše jí lze použít

Mulčovací kůru na záhony asi není nutné dlouze představovat. Jedná se o velmi oblíbený přírodní produkt, který mimo ozdobné funkce přináší i řadu výhod. V dnešním článku si popíšeme, čím je mulčovací kůra tak výjimečná a jak jí lze i kreativně využít. Možná budete překvapeni, co vše lze na zahrádce díky kůry vykouzlit.

Olichel / Pixabay

Mulčovací kůra a její výhody

Dekorativní kůra v záhonech a okrasných zahradách vytváří estetický dojem, ale při správném použití omezuje prorůstání plevele a udržuje dlouhodobě vlhkost, což kladně prospívá rostlinám i během horkých letních dnů. Díky těmto nezaměnitelným vlastnostem snižuje kůra potřebu zálivky, což se odrazí i na nižší spotřebě vody.

Většinou se mulčovací kůra využívá pro okrasné dřeviny, popínavé rostliny, trvalky, konifery a další. Přispívá rovněž k okyselení půdy, což vyhovuje zase kyselomilným rostlinkám. Zde se řadí například azalky, vřesy, rododendrony, okrasné jehličnany, listnaté keříky. Postupným rozkladem spodní části kůry vzniká i biologický humus.

Oddělení travnatých ploch

Navíc efektivním a dekorativním způsobem rozděluje záhony od travnatých ploch. To však není vše, jak můžete mulčovací kůru využít. Pokud jste jen trochu zruční, můžete díky kůry vytvořit originálně vyhlížející květináče a truhlíky, které dokonale splynou s prostředím. Na plastové či jiné potlučené a nevzhledné květináče lze nalepit kamínky, mušle, klacíky, ale i kůra. Hned vám prozradíme, jak na to.

ArtisticOperations / Pixabay

Originální květináč

Potřebovat budete jakýkoliv květináč, který budete chtít dekorovat. Připravte si suchou kůru a štětečkem očistěte spodní hladkou stranu, kterou budete přikládat ke květináči.

Následně si připravte tavnou pistoli, ale lze použít i jiné speciální lepidlo. Kůru nalepujte na květináč, jak vás napadne. Vyhrát si můžete i s různým zdobením a pokládáním kůru jednou tak a podruhé jinak. Oblepte kůrou celý květináč. Už s tím nic více nedělejte – kůra nepotřebuje lakování a další úpravy. Zachovejte, co nejvíce přirozenosti.

Dost možná, že si v něm udělají domeček i broučci. Nicméně nádherně vypadají v takovém květináči palmy, převislé kytky, ale i další rostlinky. Krásně se vám sjednotí s kůrou umístěnou na záhonech.

Fotografie publikována se svolením Tina Phillips Photography/FreeDigitalPhotos.net

Autor příspěvku: Redakce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *